Blog

Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu?

Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu?

Nie widzimy go. Jest zupełnie bezbarwne i przezroczyste. A jednak to jeden z najbardziej znaczących czynników wpływających na stan zdrowia ludzi. Powietrze, bo o nim mowa, towarzyszy nam stale, oddychamy nim 24 godziny na dobę. Tlen, który jest jednym z jego głównych składników, jest potrzebny do życia każdej komórce naszego ciała. Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu? Co się dzieje w momencie, gdy zaczynamy oddychać bardzo zanieczyszczonym powietrzem? Jak to wpływa na nasze organizmy?

Trudno dziś złapać oddech

Chyba każdy z nas wie, jak zimą „pachnie” nasze powietrze. To zapach smogu. Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie pod kątem jakości powietrza. Czym są zanieczyszczenia? To najczęściej pyły PM10 i PM2,5. Pył PM10 jest na tyle mały, że osiada na naszych płucach, zaś jeszcze mniejszy pył PM2,5 rozpuszcza się w naszych płynach biologicznych i przedostaje się do krwiobiegu człowieka. Poza pyłami w zanieczyszczonym powietrzu znajdują się: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, węglowodory, aldehydy, ozon i inne. Więcej można przeczytać tu: Źródła zanieczyszczenia powietrza, Smog dotyczy każdego z nas.

Jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka?

Powietrze złej i bardzo złej jakość powodować może prawdziwe spustoszenie w organizmie człowieka. Zwłaszcza wtedy, gdy na działanie powietrza o złej jakości jesteśmy narażeni długotrwale. Szczególnie niebezpieczne jest to dla ludzi starszych oraz dzieci. Ale każda grupa wiekowa cierpi poprzez działanie zanieczyszczonego powietrza.

Powietrze złej jakości:

  • Niszczy układ oddechowy. Często powoduje duszności, zapalenie płuc i oskrzeli, a nawet astmę.
  • Ma bardzo zły wpływ na układ krwionośny i układ nerwowy. Tkanki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu, a dodatkowo krew rozprowadza po organizmie bardzo groźne toksyny jak choćby wspomniane wyżej pyły.
  • Zanieczyszczone powietrze niszczy odporność człowieka.
  • Ma niszczący wpływ na narządy wewnętrzne takie jak nerki i nadnercza, wątroba, nawet kości.
  • To ogromne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, czego jednym z najbardziej widocznych skutków są problemy z płodnością u osób wystawionych na działanie zanieczyszczeń.
  • I na koniec to, czego najczęściej boimy się najbardziej – smog i inne zanieczyszczenia powietrza przyczynia się bezpośrednio do powstawania groźnych, złośliwych nowotworów.

Warto zatem zainwestować w oczyszczacz?

Mamy realny wpływ na ograniczanie powstawania smogu! Chociażby poprzez palenie dobrej jakości paliwem w domowych kotłowniach, ograniczanie emisji samochodów, itp. W warunkach domowych możemy z kolei zadbać o czyste powietrze dla domowników przez wykorzystywanie oczyszczaczy powietrza. Decydując się na taki zakup trzeba brać pod uwagę wiele parametrów – wielkość mieszkania, rodzaj filtrów, wydajność urządzenia, szybkość filtracji. Kupno musi być zawsze bardzo przemyślane, by wybrać model najbardziej odpowiadający potrzebom danego domu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza – poradnik?

Najbardziej skuteczne są bez wątpienia oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air, wysoko skuteczne filtry cząsteczkowe powietrza). Są to filtry, które chłoną nawet najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Filtry te znajdują zastosowanie nawet w warunkach szpitalnych, najbardziej sterylnych. Udowodniono, iż filtry tej klasy eliminują z powietrza aż 99,998% zanieczyszczeń, a to robi wrażenie, gdyż filtr HEPA odfiltrowuje nawet tak małe drobinki, które mają wielkość 0,003 mikrona.

Co z wirusami? Ten temat bardzo nas dziś intryguje, bo przecież przyszło nam się zmierzyć z groźnym przeciwnikiem – koronawirusem. Wirusy mają najczęściej średnicę pomiędzy 0,08 i 0,12 mikrona, a więc filtr HEPA klasy szpitalnej radzi sobie z ich wyłapywaniem. W naszej ofercie potwierdzone działanie antywirusowe mają Oczyszczacze firmy IQAir.

Koronawirus nie jest jeszcze dobrze przez nas poznany, choć słyszy się opinie, iż może on unosić się w powietrzu nawet do 3 godzin. Mówią o tym doniesienia naukowców z National Institutes of Health, Princeton University i University of California w Los Angeles. By potwierdzić tę tezę trzeba jeszcze dalszych badań, ale jeżeli jest prawdziwa, domowy oczyszczacz może być dobrym wspomaganiem w walce z eliminacją koronawirusa z powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz