Blog

Wspólnie z Click2Go walczymy o zrównoważony transport w naszych miastach.

Pisząc o smogu zazwyczaj krytykujemy tzw. „niską emisję”, czyli palenie węglem w piecach. Nie możemy jednak pominąć drugiego ważnego składnika smogu – odczuwalnego szczególnie w miastach. Mowa o spalinach samochodowych.

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest, że nawet przy ciepłej pogodzie czujniki smogowe szaleją, a centra miast spowija metaliczna mgła? Jeśli tylko występują niesprzyjające warunki atmosferyczne – ciśnienie, brak wiatru, temperatura – do głosu dochodzi drugi częsty sprawca smogu, czyli spaliny samochodowe. Szczególnie ze starych aut z silnikiem diesla, a tych w Polsce – dzięki importowi tzw. tanich-używanych z krajów Europy Zachodniej – jest pod dostatkiem. Samochody jeżdżące po ulicach są źródłem całej gamy szkodliwych węglowodorów wielopierścieniowych, tlenków azotu oraz tzw. lotnych związków organicznych (LZO, ang. TVOC).

W przypadku ruchu ulicznego szkodzi jednak nie tylko to, co wydostaje się rury wydechowej, ale także pył ze ścieranych opon i klocków hamulcowych, który osiada na drodze i wzbija się dodatkowo przy każdym przejeżdżającym pojeździe. Według raportu Komisji Europejskiej z 2014 roku, ten sposób powstawania smogu odpowiada nawet za połowę całego, krążącego w powietrzu pyłu PM10 (w tym za jego frakcje najbardziej toksyczne).

Zrównoważone miasta bez smogu

Dlatego tak bardzo kibicuję wszystkim inicjatywom, które mają za zadanie promocję zrównoważonego transportu w miastach. Oczywiście walczymy o rozwój komunikacji miejskiej, ale też zachęcamy mieszkańców do przesiadki na rowery. Nie jestem jednak naiwna, aby oczekiwać, że uda się wszystkich zniechęcić do używania samochodu (a czasem jest on wręcz konieczny). Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest m.in. carsharing, czyli odpłatne wypożyczanie aut na minuty, z pomocą aplikacji w telefonie. To systemy takie jak Traficar (działa w Warszawie i Krakowie), Panek (Warszawa i Lublin) oraz wielkopolski Click2Go, który ma do wypożyczenia hybrydowe, ekologiczne Toyoty Yaris.

Z tą ostatnią firmą na ternie Poznania uruchamiamy właśnie wspólną akcję promocyjną. Aplikacja Click2Go pozwala na bieżąco sprawdzić stan powietrza w najbliższej okolicy (dane dostarcza Airly). W autach Click2Go znajdziecie też jednorazowe maski antysmogowe oraz – jeśli szczęście Wam dopisze – także maski antysmogowe Cambridge. W czasie trwania akcji będzie można wygrać osobisty oczyszczacz powietrza Wynd, dlatego warto na bieżąco śledzić profil Click2Go na Facebooku.

 

Oddech to życie i clikc2gon - wspólnie przeciw smogowi

Jak jeździć autem ekologicznie i ekonomicznie?

Wspólna akcja Click2Go oraz naszego serwisu ucieszy zapewne mieszkańców Wielkopolski. Zaś dla wszystkich kierowców eksperci od carsharingu przygotowali garść porad, jak jeździć ekologicznie. Przydatne szczególnie dla właścicieli hybryd:

  • Ruszaj powoli – wprawiając pojazd w ruch do prędkości 50 km/h, hybryda wykorzystuje jedynie silnik elektryczny, co powoduje minimalne spalanie.
  • Umiejętnie przyspieszaj – pamiętaj, aby moment ruszenia/przyspieszenia nie powodował wciśnięcie pedału gazu do samego końca. Optymalna forma wprowadzenia auta w ruch to wykorzystanie 65 proc. jego potencjału.
  • Staraj się utrzymywać stałą prędkość – prowadzenie samochodu ze stałą prędkością zdecydowanie zmniejsza emisję spalin.
  • Hamuj z głową – aby zwolnić albo zatrzymać pojazd najlepiej po prostu zawczasu zdejmij nogę z pedału gazu. Staraj się, aby ten manewr był w miarę możliwości płynny. Wtedy ładowanie akumulatorów hybrydowych jest najefektywniejsze, a ścierające się hamulce nie rozrzucają szkodliwego pyłu.

Komentarze

Dodaj komentarz