Blog

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna . Co to jest i jak o nią zadbać?

Wentylacja na dobrym poziomie to kluczowa kwestia, jeżeli chcemy mieć w domu powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności- nie za suche oraz niezbyt wilgotne. Obie bowiem skrajności są niekorzystne dla naszego samopoczucia, a nawet zdrowia. Nie pozostają także bez negatywnego wpływu na elementy wyposażenia domu- na książki, ubrania, urządzenia czy farbę lub tapety. Odpowiednia wilgotność to wilgotność na poziomie od 35 do 65%. Co zrobić, by poprawić poziom wentylacji w swoim domu, a tym samym wpłynąć korzystnie na codziennie życie w nim?

Wentylacja grawitacyjna w domu

Choć termin może brzmieć tajemniczo, wentylacja grawitacyjna jest najprostszym i najstarszym sposobem na wentylowanie domowych pomieszczeń. Wentylacja ta polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych partii budynku na zewnątrz. Dzięki różnicy ciśnień wytworzony zostaje ciąg powietrza- powietrze zasysane jest do góry i znajduje ujście w kominie wentylacyjnym. Żeby wentylacja grawitacyjna działała musimy spełnić następujące warunki:

okna nie mogą być szczelna – szczeliny, nawiewniki, uchyły powinny umożliwiać dopływ powietrza z zewnątrz budynku,

w budynku musi być znacznie cieplej niż na zewnątrz – potrzebne to jest do wytworzenia się niezbędnej różnicy ciśnień, która wypchnie powietrze kominem grawitacyjnym z powrotem na zewnątrz budynku, niezbędna różnica temperatur powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza.

Jeśli spełnimy powyższe warunki, mamy gwarancję, że wentylacja grawitacyjna zadziała. Wentylacja taka posiada głownie taką zaletę, iż nie wymaga ona montażu żadnej instalacji wentylacyjnej, jest więc hipotetycznie zawsze dostępna. Niestety, jest mocno uzależniona od warunków atmosferycznych. Dodatkowo nie posiadamy nad nią żadnej kontroli, np. co do jej intensywności. Wentylacja grawitacyjna najlepiej sprawdza się i działa zimą, od razu jednak nasuwa się prawdziwa konkluzja, iż może ona znacząco ochładzać dom.

Dbaj o prawidłową wentylację pomieszczeń

Odpowiednia wentylacja w domu jest niezwykle istotną kwestią. Zwłaszcza jesienią i zimą potrafimy niemal w ogóle nie otwierać okien i nie wietrzyć naszych pomieszczeń, a to wiąże się z faktem, iż panuje w nich zbyt suche powietrze, a także powietrze, które zawiera w swoim składzie wiele zanieczyszczeń. Zimową porą normy dwutlenku węgla w naszych domach są często przekroczone kilkukrotnie. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze samopoczucie, a czasem także zdrowie. W źle wentylowanych wnętrzach miewamy częste bóle głowy, bywamy senni i apatyczni. Możemy mieć mdłości, problemy z koncentracją i niedogodności ze strony układu oddechowego, a także wysuszoną śluzówkę nosa i oczu.

Jak poprawić wentylację w domu?

Zważając na wymienione powyżej problemy z osiągnięciem dobrego samopoczucia, warto poprawić wentylację w swoim domu. W celu podniesienia jakości powietrza możemy:

wpływać na działanie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej),

zamontować urządzenia wentylacji mechanicznej, a w tym:

a) wentylację zdecentralizowaną – urządzenia wentylacyjne montujemy w poszczególnych pomieszczeniach,
b) wentylację centralną nawiewno- wywiewną- pozwala na w pełni zautomatyzowaną wymianę powietrza, planuje się ją już na etapie projektowania budynku.

Wentylacja centralna wiąże się z nabyciem urządzenia tzw. rekuperatora. Dzięki niemu wykorzystujemy ciepło powietrza zużytego. Nie jest ono wywiewane bezpośrednio na zewnątrz, ale przepływając przez wymiennik ciepła podgrzewa świeże, zimne powietrze. Rekuperacja daje oszczędności ciepła rzędu 50 do 90%. Zainstalowane filtry zatrzymują nie tylko kurz, ale też pyłki roślin i inne alergeny.

Więcej o jakości powietrza możesz przeczytać tu:  SMOG TO TEMAT OSOBISTY

Komentarze

Dodaj komentarz