Blog

Smog w Polsce – ranking zanieczyszczonych miast

Smog powstaje, gdy mgła wymiesza się ze spalinami i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Obecne są w nim bardzo szkodliwe substancje dla zdrowia człowieka. Tlenki azotu, tlenki siarki, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenki węgla, pyły oraz sadza to tylko niektóre z nich. Potwierdzono, że przyczyniają się one do chorób układu oddechowego, układu krążenia i alergii. Działają także kancerogennie i skracają długość życia. Smog w Polsce jest poważnym problemem. Zobacz najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce i sprawdź, jakie rozwiązania antysmogowe możesz wdrożyć.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce i na świecie

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i na świecie pojawia się każdego roku. Niestety, trend jest niepokojący. Mimo że niektóre regiony zmniejszyły emisję, smog nie odpuszcza. Okazuje się, że ponad 90% ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Tym samym jest narażonych na problemy zdrowotne.

Najbardziej zanieczyszczonym regionem na świecie jest południowa Azja. W wielu rankingach to właśnie Delhi, stolica Indii, zajmuje niechlubne pierwsze miejsce. Innym miastem jest Bulandshahr. Nieciekawą sytuację obserwuje się również w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Bangladeszu, Pakistanie. W wielu krajach zanieczyszczenie powietrza w 2020 roku nie spadło, mimo wdrożenia środków związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID. Większość miast nie spełniło też wymagań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących rocznego narażenia na pył PM 2,5 (norma to mniej niż 10 mg/m3).

W Europie nawet połowa miast przekracza bezpieczny poziom zanieczyszczenia. Największe problemy obserwuje się na wschodzie i południu.

Niestety, w Polsce również jest nieciekawa sytuacja, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Smog obserwuje się w wielu miastach. Część z nich również zajmuje wysokie miejsca w rankingu najbardziej zanieczyszczonych regionów na świecie.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Najbardziej dotkliwy jest smog w Łodzi, smog w Katowicach i smog w Krakowie. Znalazły się one kolejno na 16., 19. i 20. miejscu rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, który został przygotowany przez Airly w kwietniu 2021.

Ranking IQAir przedstawia dane z Europy. Na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast znalazło się Orzesze. Jest to miasto położone w województwie śląskim, a liczba jego mieszkańców wynosi zaledwie 20 tysięcy. Inne Polskie miasta w tym rankingu to: Goczałkowice-Zdrój, Ksawerów, Racibórz, Bielsko-Biała, Zgierz.

Smog w Krakowie stopniowo się zmniejsza, dlatego miasto to znalazło się w rankingu IQAir nieco dalej. Stan powietrza ulega poprawie ze względu na działania podejmowane przez władze. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia i to w całym kraju. Smog w Warszawie, na Śląsku i innych regionach to wciąż poważne zagrożenie dla zdrowia – nawet jeśli miejscowe stacje pomiarów wskazują, że stan powietrza jest DOBRY.

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza w Polsce?

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest przede wszystkim skutkiem tzw. niskiej emisji. Szkodliwe substancje powstają w efekcie pracy pieców i kotłów, których wielu ludzi używa jeszcze do ogrzewania swoich domów. Dlatego ilość smogu znacznie zwiększa się w miesiącach jesienno-zimowych.

Poważnym problemem jest także jakość paliwa używanego do napędzania pieców i kotłów grzewczych. Wciąż zdarza się, że spalane są śmieci. Warto pamiętać, że do zanieczyszczenia powietrza przyczynia się przemysł, transport oraz produkcja energii elektrycznej.

Czy warto monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza jest obecne cały czas. Różni się tylko jego stężenie. W większości polskich miast obecne są zewnętrzne stacje, które monitorują jakość powietrza. Są one umieszczone w kluczowych miejscach. Warto jednak pamiętać, że poziom zanieczyszczeń różni się regionalnie. Dlatego warto zaopatrzyć się w swój własny miernik.

Polecany miernik jakości powietrza to Air Visual Pro IQAir.  Służy on do oceny jakości powietrza zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu można monitorować, czy bezpieczne jest przebywanie w danym momencie poza domem. Urządzenie pokazuje poziom PM 2.5, PM 10, CO2 i AQI.

Jakie rozwiązania antysmogowe może wdrożyć każdy z nas?

Rozwiązania antysmogowe może wdrożyć każdy z nas. Przede wszystkim są to:

  • wymiana pieca starszej generacji na nowszy,
  • stosowanie dobrej jakości paliw do ogrzewania,
  • ograniczenie podróży samochodem na rzecz komunikacji miejskiej (lub roweru),
  • oszczędzanie prądu,
  • przemyślana konsumpcja (np. kupowanie lokalnie, ograniczenie kupowania zbędnych rzeczy),
  • odżywianie się lokalnymi i sezonowymi produktami.

Zanieczyszczenie powietrza nie zmniejszy się nagle. Warto zatem zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza IQAir. Urządzenia tego typu oczyszczają powietrze w domu i zakładach pracy. Dzięki temu przez większość czasu nie jesteś narażony na wdychanie szkodliwych substancji. Tym samym poprawia się Twoje zdrowie. Pamiętaj, że oczyszczacze IQAir eliminują nie tylko związki chemiczne, ale także drobnoustroje. Jest to możliwe, ponieważ posiadają wysokiej jakości filtry HEPA.

smog-w-polsce-ranking-miast

Komentarze

Dodaj komentarz