Blog

Skrzydłokwiat – kwiat na smog

Skrzydłokwiat – kwiat na smog. Dla osób będących za pan brat z roślinami doniczkowymi, skrzydłokwiat jest gatunkiem na pewno powszechnie znanym i bardzo lubianym. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem roślina o bardzo wdzięcznym wyglądzie, która wspaniale wygląda zarówno na komodzie w domu jak i w biurach oraz innych instytucjach. Ostatnio uprawianie roślin doniczkowych przeżywa swój renesans. Coraz bardziej i bardziej zazieleniamy swoje wnętrza pracy i przestrzenie mieszkalne. Przyjrzyjmy się chwilę właściwościom skrzydłokwiatów, gdyż poza widocznymi aspektami wizualnymi, jest to także roślina niezwykle korzystna dla naszego funkcjonowania. Zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym.

Skrzydłokwiat – kwiat na smog- pochodzenie i wygląd

Łacińska nazwa skrzydłokwiatu brzmi Spathiphyllum, a roślina na należy do rodziny roślin obrazkowatych. W środowisku naturalnym skrzydłokwiaty możemy spotkać w Ameryce Środkowej oraz Południowej- od Meksyku aż po Peru i Brazylię, choć skrzydłokwiaty występują także w południowo- wschodniej Azji oraz na obszarach Oceanii. W naturze roślina ta upodobała sobie wilgotne lasy równikowe, dlatego też w naszych mieszkaniach lubi mieć dużą wilgotność w powietrzu. Skrzydłokwiat to zbiorcza nazwa dla aż 49 gatunków tej rośliny. W naszych domach najczęściej hodujemy dwa z nich- skrzydłokwiat kwiecisty oraz skrzydłokwiat Wallisa.

Skrzydłokwiaty są roślinami o charakterystycznym wyglądzie. Posiadają długie liście o kształcie lancetowatym- liście mogą mierzyć nawet do 30 cm, choć znajdziemy także odmiany „baby” o dużo mniejszych rozmiarach. Liście osadzone są na długich łodyżkach, mają ciemnozielony kolor, a na ich powierzchni występują dobrze widoczne nerwy. Wśród gęstych liści znajdziemy kwiatostany, które swoim wyglądem przypominają nieco żagiel lub skrzydło- stąd ich pospolita nazwa. Kwiaty są najczęściej koloru białego, kremowego lub bladozielonego. Zdarza się, że zadbany skrzydłokwiat może zakwitać cały rok, nawet w zimie. Standardowo jednak roślina kwitnie od marca do września, a jej kwiaty mogą utrzymywać się od kilku tygodni, aż po 3 miesiące na łodygach.

Jaka ziemia do skrzydłokwiatu?

Wielu z nas zastanawia się pewnie jaka ziemia będzie odpowiednia dla skrzydłokwiatu. Kwiaty te lubią zdecydowanie ziemię próchniczą, o luźnej strukturze, żyzną i wilgotną- jak najbardziej zbliżoną do ich naturalnego środowiska występowania. Najlepsza to mieszanka torfu, piasku, kompostu, mogą się w niej znaleźć także odpady z liści. Skrzydłokwiaty preferują ziemię o kwaśnym odczynie, której pH powinno być na poziomie 5-6. Hodując skrzydłokwiaty trzeba uważać, by ich ziemia nie była zbita i nieprzepuszczalna. W takiej ziemi na pewno szybko zmarnieją lub nie będą zakwitać. Co ciekawe, skrzydłokwiaty możemy także hodować zupełnie bez ziemi. Jest to tak zwana uprawa hydroponiczna, czyli bezglebowa i możliwa do prowadzenia na wodnych pożywkach.

Jak dbać o skrzydłokwiaty?

Z uwagi na naturalne obszary występowania na terenach lasów równikowych, musimy zapewnić skrzydłokwiatom w mieszkaniu podobne warunki wilgotności– należy dbać, by ich ziemia była stale wilgotna (ale nie mokra!), warto je także zraszać nawet kilka razy dziennie. Dobrym sposobem na zapewnienie wilgoci jest umieszczenie roślina na dużej podstawce wypełnionej drobnymi kamyczkami wodą.

Skrzydłokwiat- roślina na smog

Skrzydłokwiaty, obok innych gatunków, zostały uznane przez NASA gatunkiem, który jest naszym dobrym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem. W okresie, gdy normy zanieczyszczenia powietrza są wielokrotnie przekroczone warto wyposażyć swój dom w takie właśnie naturalne filtry powietrza. NASA przeprowadziła swoje badania już lata temu. W „wielkiej” trójce roślin najlepiej oczyszczających powietrze z toksyn znalazł się skrzydłokwiat, dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa. Rośliny te wychwytują niebezpieczne toksyny z powietrza.  Następnie zmieniają je do takiej postaci, jaka nie jest już dla człowieka i środowiska szkodliwa. Badanie wykazało także, iż w glebie i korzeniach ww roślin żyją mikroorganizmy, które także oczyszczają powietrze. Dlatego tak ważnym jest, by nasz skrzydłokwiat miał lekką i przepuszczalną ziemię. Skrzydłokwiat najwydajniej oczyszcza nasze powietrze z lotnych związków organicznych jak benzen i aceton. Pamiętać należy, iż żadna roślina nie oczyści nam niestety powietrza z pyłów smogowych. Z takimi zanieczyszczeniami poradzą sobie jedynie oczyszczacze z filtrami.

Komentarze

Dodaj komentarz