Blog

Porównanie: Laser Egg 2 oraz Laser Egg 2+ | Oddech to Życie

Zobacz, czym różnią się poszczególne modele sensora jakości powietrza Kaiterra Laser Egg.

O tym, jak działa sensor jakości powietrza Laser Egg pisaliśmy już na naszym blogu. To poręczne urządzenie pozwala błyskawicznie sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w Twoim najbliższym otoczeniu – w domu, w pracy, czy na spacerze w parku. Jego producent, firma Kaiterra, została założona w 2014 roku przez dwóch przyjaciół, Kena Yinga i Liama Batesa, którzy poznali się podczas wycieczki motocyklami po Tybecie. Bates, fan sportów ekstremalnych, wychował się w Szwajcarii, ale studiował w Chinach.

W 2010 roku wygrał narodowy konkurs na najlepszego obcokrajowca mówiącego biegle mandaryńskim (a nie jest to łatwy język). Gdy prowadził własny program w telewizji Discovery, razem z narzeczoną przenieśli się do słynącego z fatalnego smogu Pekinu. I to właśnie problemy narzeczonej podsunęły mu pomysł, aby zająć się tematem zanieczyszczenia powietrza. Jako dziecko chorowała na astmę, jednak z wiekiem udało jej się to schorzenie zaleczyć. Po przeprowadzce astma powróciła jednak ze zdwojoną siłą. Zespół Kaiterra zaprojektował więc specjalny sensor, który pozwala monitorować stan powietrza w okolicy.

Nazwali je Laser Egg, bo pomiaru dokonuje laser i skomplikowany system luster, zaś urządzenie przypomina kształtem przekrojoną połówkę jajka. Sprzedaż szła tak dobrze, że producenci szybko wypuścili kolejne modele. Aktualnie na polskim rynku dostępne są dwie wersje: Laser Egg 2 (tylko na zamówienie) oraz najbardziej aktualny 2+. Przygotowaliśmy ich krótkie porównanie, abyście wiedzieli, które najlepiej spełni Wasze potrzeby.

Laser Egg 2 vs Laser Egg 2+

Jeśli chodzi o wygląd i parametry techniczne, różnice pomiędzy modelami są właściwie niezauważalne. Wszystkie mają baterię wystarczającą na około 8 godzin pracy, ładowane są przez port USB, mogą łączyć się przez WiFi, a wyniki wyświetlają na kolorowym wyświetlaczu LCD. Współpracują z aplikacją Kaiterra, którą można pobrać z AppStore (iOS) lub Google Play (Android).

Laser Egg 2 vs Laser Egg 2+

Laser Egg 2 vs Laser Egg 2+

Oba modele mierzą poziom zanieczyszczeń i podają go w skali AQI (Air Quality Index) według standardów amerykańskich (AQIUS oraz chińskich (AQICN). Gdy skala amerykańska ostrzega już przed niebezpiecznym stężeniem, w skali chińskiej jest wciąż zielono i spokojnie można iść na spacer. Dodatkowo każda wersja Laser Egg mierzy i podaje poziom zawieszonych w powietrzu pyłów PM 2,5. Pyły te są najdrobniejsze i najgroźniejsze, ponieważ bezpośrednio dostają się do krwioobiegu.

Osoby, które interesują się funkcjami inteligentnego domu, na pewno ucieszą się z obsługi Apple HomeKit, którą można dość łatwo aktywować. Laser Egg 2 zmienia się wtedy w czujnik, który może sterować np. otwieraniem okien czy pracą oczyszczacza powietrza, dane z niego są też w każdej chwili dostępne dla Siri.

Dodatkowe funkcje Laser Egg 2+

Wersja oznaczona 2+ jest w tej chwili najpopularniejsza i rekomendowana przez producenta. Wyposażono ją w dodatkową funkcję – pomiar poziomu tzw. lotnych związków organicznych (LZO, po angielsku TVOC). To substancje chemiczne pochodzące z otaczających nas przedmiotów – ścian, wykładzin, farb, lakierów, dezodorantów czy środków czystości. W niewielkim stężeniu są bezpieczne, ale wymieszanie ich na niewielkiej przestrzeni może zmienić się w trujący koktajl. Podobnie dzieje się, gdy np. ekipa remontowa wykorzystała niewiadomego pochodzenia farby czy lakiery, które nie powinny być w sprzedaży na terenie UE.

Laser Egg 2+ monitoruje poziom LZO / TVOC i ostrzega, gdy jest on przekroczony. Na blogu pisałam niedawno sporo o tym, co to są LZO lotne związki organiczne (TVOC)

Sensory Laser Egg – cena

Jak widać, Laser Egg 2 to bardziej podstawowy model. Odpowiada na pytanie, czy powietrze w naszym otoczeniu jest bezpieczne. Niestety nie ma innych funkcji. Dobrze to pokazuje poniższa tabela:

Zdjęcia oraz więcej szczegółów technicznych znajdziecie w naszym sklepie:

Sensor powietrza Kaiterra Laser Egg 2 – cena 549 zł (uwaga – ograniczona ilość, towar na zamówienie)

Sensor powietrza Kaiterra Laser Egg 2+ – cena 769 zł

Komentarze

 • Black Frame pisze:

  Hej, czy jest możliwość sparowanac to urządzenie pod androidem z funkcją homekit. Czy może np wyłączyć zasilanie urządzenia po wykryciu „smogu” np wentylacji? Przeglądam urządzenie ale nie znalazłem jasnej instrukcji z możliwościami homekit.

  • Oddechtozycie pisze:

   Jedyna możliwość automatyzacji przy wykorzystaniu HomeKit to przez podłączenie i konfigurację oczyszczacza i Laser Egg 2 lub 2+ za pomocą wtyczki OPSO. Niestety to rozwiązanie nie będzie funkcjonować na systemie Android.

 • Remi pisze:

  Cześć, co oznacza parametr na ostatnim polu wyświetlania 0,3>… ? Na tym samym. polu jest jeszcze temperatura i wilgotność.

Dodaj komentarz