Blog

Podstawy użytkowania oczyszczacza powietrza

Podstawy użytkowania oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które coraz częściej jest podstawowym wyposażeniem gospodarstwa domowego. Pozwala on cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem bez względu na warunki na oknem. Szczególnie intensywnie wykorzystujemy go jesienią i zimą, gdy normy zanieczyszczeń naszego powietrza są często bardzo przekroczone. Oczyszczacze posiadają szereg zalet, oczyszczają powietrze nie tylko ze smogu, ale także z alergenów, kurzu, wirusów i bakterii, drobnej sierści i innych. To urządzenia szczególnie pożądane w domach, w których mieszkają dzieci i osoby starsze, a także osoby cierpiące na astmę, choroby krążenia czy inne przypadłości ze strony układu oddechowego. A jak prawidłowo użytkować oczyszczacz powietrza?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Podstawową funkcją oczyszczacza jest filtrowanie powietrza. Niektóre oczyszczacze mają funkcje pozwalające dodatkowo jonizować lub nawilżać powietrze. Przefiltrowane powietrze jest z powrotem „oddawane”. Filtrowanie odbywa się w jednym lub kilku filtrach umieszczonych w urządzeniu. Różne rodzaje filtrów mają właściwości oczyszczania powietrza z innych zanieczyszczeń.

Filtry w oczyszczaczach są różne, a wśród nich wyróżniamy:

– elektrostatyczne, inaczej jonowe – skupiają zanieczyszczenia na elektrodach, niemal w 99% oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń mechanicznych,

– termodynamiczne – redukują zanieczyszczenia poprzez spalanie ich, filtry takie nie radzą sobie z pyłami smogowymi PM 2,5 i PM10 ani z zanieczyszczeniami gazowymi, są z kolei dobre do redukcji szkodliwych mikroorganizmów jak roztocza, grzyby czy wirusy,

– fotokataliczne – redukują zanieczyszczenia w procesie utlenianie, dobre do usuwania z powietrza lotnych związków organicznych oraz mikroorganizmów,

– węglowe – węgiel aktywny ma bardzo wysokie właściwości absorbujące zanieczyszczenia, pozwalając skutecznie oczyszczać powietrze z takich zanieczyszczeń jak metale ciężkie, przykre zapachy (np. dymu tytoniowego),

– EPA, HEPA, ULPA – najbardziej skuteczne z filtrów stosowanych w oczyszczaczach, stosuje się je nie tylko w warunkach domowych, ale także w fabrykach lub laboratoriach; posiadają wysoką zdolność oczyszczania powietrza z grzybów, bakterii oraz cząsteczek smogu PM 2,5 i PM 10.

Jak używać oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz samsung-AX60R5080WD

Pierwsze nad czym myślimy po zakupie oczyszczacza to gdzie go ustawić. Co zrobić, by wydajnie oczyszczał nam powietrze w całym mieszkaniu lub w jego części. Podstawową zasadą jest, by nie ustawiać go tuż przy ścianie, a zachować odstęp około 20 centymetrów. Oczyszczacz powinien stać zawsze na podłodze, gdyż najwięcej zanieczyszczeń ze względu na swój ciężar koncentruje się właśnie blisko podłogi. Oczyszczacz powinniśmy utrzymywać w czystości, by jego działanie było jak najbardziej wydajne.  Filtry  należy wymieniać zgodnie z instrukcją producenta. I oczywiście z częstotliwością dostosowaną do poziomu zanieczyszczenia powietrza w naszym domu.

Filtry zmywalne należy regularnie myć według zaleceń na instrukcji. Codziennie należy monitorować stan powietrza (służyć temu mogą liczne aplikacje) i na podstawie danych wybierać tryb pracy oczyszczacza. Istnieją oczyszczacze, które wyposażone są w tryb automatyczny, a więc same dostosowują wydajność swojej pracy do tego, co pokazują wewnętrzne czujniki zanieczyszczeń. Wysoki tryb pracy wybiera się najczęściej bezpośrednio po przewietrzeniu mieszkania. Warto wietrzyć przynajmniej dwa razy dziennie. W nocy ustawia się oczyszczacz na tryb pracy o niskich obrotach, cichy i pozwalający na niczym niezakłócony odpoczynek.

Jak długo powinien chodzić oczyszczacz powietrza?

Zaleca się, by oczyszczacz powietrza był włączony przez całą dobę. Nawet, gdy nie otwieramy okien, to powietrze wciąż jest wymieniane – np. przez nawiewniki, kratki wentylacyjne czy drzwi. Oczyszczacz powinien więc pracować 24 godziny na dobę. Jedynie tryb pracy powinien być dostosowywany do wymagań domowników i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Warto wybrać taki oczyszczacz, który pobiera minimalną ilość prądu działając na niskich obrotach. Przez co nie przyczynia się do dużego wzrostu rachunków za prąd.

 

Komentarze

Dodaj komentarz