Blog

Oczyszczacz powietrza dla alergika – jak wybrać najlepszy?

Wiosna i lato to bardzo trudny czas dla osób z alergią. To właśnie na ten okres przypada pełnia sezonu pylenia, a stężenie alergenów jest największe. Wówczas obserwuje się także znaczne nasilenie nieprzyjemnych objawów. Alergicy są narażeni na ich wdychanie nie tylko na zewnątrz – dostają się one również do domów. W ich usuwaniu może pomóc oczyszczacz powietrza. Alergia jest jednym z najważniejszych wskazań do jego zakupu. Podpowiadamy, jakie urządzenie warto wybrać.

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na kontakt z niektórymi substancjami – alergenami. Gdy mają one kontakt z tkankami, układ immunologiczny zaczyna produkować przeciwciała. Dodatkowo wydzielają się mediatory stanu zapalnego, a w efekcie pojawiają się charakterystyczne objawy alergii (katar, łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry, swędzenie, kaszel, wysypka). Silna reakcja alergiczna jest niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Alergia a astma

Odpowiednie leczenie i łagodzenie skutków alergii jest niezwykle ważne. Zaniedbana alergia może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Jest to przewlekły stan zapalny dróg oddechowych, który przebiega z ich zwężeniem (obturacją) oraz skurczem oskrzeli. W efekcie do typowych objawów alergii dochodzą także inne dolegliwości: napady duszności i świszczącego oddechu, kaszel, wydzielina trudna do odkrztuszenia. Oczyszczacz powietrza dla alergików pozwala eliminować alergeny z otoczenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy.

W jaki sposób można złagodzić dolegliwości przy alergii?

Dolegliwości, które towarzyszą alergii można złagodzić przy pomocy leków. Odpowiednie środki są zlecane przez lekarza. Nie zaleca się ich stosowania bez konsultacji ze specjalistą. Niektóre osoby kwalifikują się do immunoterapii, czyli odczulania przy pomocy specjalnie opracowanej szczepionki.

Jednak farmakoterapia to nie jedyny sposób na złagodzenie dolegliwości przy alergii. Konieczne jest także wyeliminowanie alergenów z otoczenia. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza dla alergika. Pozwala on wyeliminować substancje obecne w powietrzu, które u danej osoby powodują pojawienie się objawów alergii. Urządzenie tego typu sprawdza się także w przypadku uczulenia na sierść zwierząt domowych.

Oczyszczacz powietrza dla alergika jest urządzeniem, które usuwa z powietrza szkodliwe cząsteczki. Jest to możliwe dzięki zastosowanym w nim filtrom. Sprzęt dobrej jakości doskonale radzi sobie z alergenami, pyłkami, kurzem i drobnoustrojami. Dzięki temu do Twojego organizmu nie przedostają się szkodliwe substancje, a tym samym nie pojawiają się nieprzyjemne objawy alergii.

Jeżeli cierpisz na alergię, powinieneś także:

 • zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
 • unikać umieszczania w domu przedmiotów gromadzących kurz,
 • prać systematycznie domowe tekstylia i zabawki dziecięce,
 • ograniczyć przebywanie zwierząt domowych w pomieszczeniach przeznaczonych do spania,
 • dokładnie usuwać kurz podczas sprzątania,
 • używać do usuwania kurzu mokrych ściereczek.

Zwracaj też uwagę na skład kosmetyków oraz środków higienicznych i czyszczących.

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

Parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza dla alergika to:

 • przepływ powietrza,
 • liczba wymian powietrza na godzinę,
 • wielkość pomieszczenia, w którym może pracować dany oczyszczacz,
 • filtry zastosowane w urządzeniu (konieczny jest filtr HEPA).

Na rynku dostępne są różnego rodzaju oczyszczacze powietrza dla alergików. Na szczególną uwagę zasługują:

 • Oczyszczacz powietrza dla alergika Blueair

W urządzeniu zastosowano technologię HEPASilent, która łączy dwa rodzaje filtracji: elektrostatyczną i mechaniczną. Dzięki temu zanieczyszczenia są usuwane szybciej i możliwe jest wychwytywanie nawet bardzo małych cząsteczek (do 0,1 mikrometra). Oczyszczacz powietrza Blueair dodatkowo śledzi zmiany jakości powietrza i dostosowuje do nich swoją pracę. Skutecznie usuwa z powietrza także wirusy i bakterie.

 • Oczyszczacz powietrza dla alergika IQAir

W urządzeniu zastosowano technologię HyperHEPA, dzięki czemu usuwa ono ponad 99,5% zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza IQAir filtruje nawet bardzo małe cząsteczki (wielkości 0,003 μm). Może być używany bez przerwy, również wtedy, gdy w pomieszczeniu znajdują się ludzie – nie emituje on ozonu. Przepływ powietrza wynosi nawet 1200 m3/h.

Alergia a nawilżacz powietrza

Istotną kwestią jest także alergia a nawilżacz powietrza. Jest to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie wilgotności powietrza. Jej poziom ma istotny wpływ na zdrowie – zwłaszcza na stan skóry i błon śluzowych (w tym śluzówki układu oddechowego). Za najlepsze dla człowieka uważa się utrzymywanie jej na poziomie 40–60%. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu nie jest dobra. Prowadzi ona do rozwoju pleśni, która stanowi zagrożenie dla osób z alergią. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybranie oczyszczacza powietrza dla astmatyków i alergików z wbudowanym nawilżaczem i możliwością ustalenia maksymalnego poziomu nawilżenia.

Komentarze

Dodaj komentarz