Blog

Nawilżacz powietrza – czy warto go stosować?

Nawilżacz powietrza- produkt, na którego zakup decyduje się coraz więcej osób. Każdy zdaje sobie sprawę, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma istotny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Jej nieodpowiedni poziom może skutkować pojawieniem się różnego rodzaju nieprzyjemnych objawów. Jednak pozostaje jeszcze kwestia tego, czy nawilżacze powietrza lub oczyszczacze z nawilżaczem są bezpiecznymi urządzeniami. Zobacz, jakie są ich wady i zalety.

Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Za optymalne uważa się utrzymywanie wilgotności powietrza w mieszkaniu na poziomie ok. 40%. Może wynosić ona nieco więcej – do 60%. W takich warunkach organizm człowieka czuje się najbardziej komfortowo. Może też prawidłowo funkcjonować. Zarówno wyższa, jak i niższa wilgotność powietrza mają negatywne skutki zdrowotne.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza powoduje, że utrudnione jest oddychanie. Organizm szybciej też się męczy podczas wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Ich wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia – zwłaszcza układu oddechowego.

Zbyt niską wilgotność powietrza w mieszkaniu obserwuje się przede wszystkim w miesiącach jesienno-zimowych, czyli w sezonie grzewczym. Gdy powietrze jest suche, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Dochodzi do podrażnienia oczu, przesuszenia skóry i błon śluzowych, zaostrzenia objawów alergii i astmy. Ponadto zwiększa się podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza lub oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy osobny nawilżacz – wady i zalety obu rozwiązań

Nawilżacze mają za zadanie nawilżyć powietrze w danym pomieszczeniu. Odbywa się to na kilka sposobów. Urządzenie może emitować parę wodną lub mgiełkę, która jest efektem rozbicia cząsteczek wody (nawilżacz ultradźwiękowy). Na rynku obecny jest też nawilżacz ewaporacyjny. Zasada jego działania opiera się na zjawisku ewaporacji. Suche powietrze przechodzi przez specjalne zwilżone filtry. Dzięki temu nie tylko zostaje ono nawilżone, ale też oczyszczone z drobnych zanieczyszczeń.

Niestety, nawilżacze parowe stwarzają ryzyko poparzenia, a ultradźwiękowe emitują mikropyły (jeżeli zostanie do nich wlana woda z minerałami) i są nieprzyjazne dla zwierząt domowych. Ponadto mgiełka lub para wodna osiadają na różnych elementach w pomieszczeniu, co może skutkować rozwojem pleśni. Nawilżacz nie oczyszcza powietrza.

Na rynku dostępne są także urządzenia 2 w 1, czyli oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem. Mają one nie tylko zbiornik na wodę, ale także filtry, które zatrzymują kurz, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które dostają się do mieszkania z zewnątrz. Do zalet takiego rozwiązania należą:

  • mniejszy koszt zakupu dwóch urządzeń,
  • urządzenie zajmuje mniej miejsca,
  • oczyszcza i nawilża powietrze.

Bardzo istotne jest, aby urządzenie utrzymać w odpowiedniej czystości oraz zwrócić szczególną uwagę na filtry, które są wrażliwe na wilgoć, co może skutkować zmniejszeniem ich wydajności. Równie istotne jest regularne i skrupulatne czyszczenie pojemnika na wodę. Jeśli ta czynność zostanie zaniedbana wewnątrz urządzenia może pojawić się pleśń oraz kamień, które zmniejszą komfort użytkowania nawilżacza.

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne?

Nawilżacze powietrza lub oczyszczacze powietrza z nawilżaczem nie zawsze wpływają dobrze na zdrowie. Dzieje się tak właśnie przez ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które są przyczyną wielu poważnych schorzeń – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Korzystanie z tych urządzeń jest zalecane tylko w uzasadnionych sytuacjach (niska wilgotność powietrza potwierdzona przez miernik) i zgodnie z zaleceniami producenta.

Oczyszczacze powietrza i mierniki wilgotności

Jeśli chcemy kontrolować poziom wilgotności w naszym domu warto jest zaopatrzyć się w miernik jakości powietrza. Jest to niewielkie urządzenie, które posiada sensory, pozwalające sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu, a także jego wilgotność. Często okazuje się, że dolegliwości są skutkiem wdychania brudu, który dostaje się do mieszkania z zewnątrz, a nie niskiej wilgotności.

W naszej ofercie mamy mierniki jakości powietrza najlepszych producentów. Są to m.in.:

Kaiterra laser egg CO2

Miernik Huma - czarny

senseedge-mini

Mierniki można połączyć z oczyszczaczem powietrza (np. IQAir HealthPro z filtrem węglowym, HEPA i wstępnym).

oczyszczacz powietrza IQAir

oczyszczacz powietrza IQAir

Podsumowanie

Nie ma idealnego rozwiązania dla osób, które chcą zadbać zarówno o czyste, jak i odpowiednio nawilżone powietrze w domu. Każda z dostępnych opcji ma zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto jest się z nimi zapoznać. Konieczne jest też porównanie kilku urządzeń i zapoznanie się z ich specyfikacją. Ze względów bezpieczeństwa należy stawiać na sprzęt wysokiej jakości. W przeciwnym razie efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Rozsądne wydaje się kupienie miernika jakości powietrza, aby ustalić, czy nawilżacz jest w ogóle potrzebny. Jeżeli tak, należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu i konserwacji urządzenia.

nawilzacz-powietrza-miernik

Komentarze

Dodaj komentarz