Blog

Mierniki jakości powietrza – rodzaje i zastosowanie

O tym, że jakość powietrza – zwłaszcza w dużych miastach – stale się pogarsza pisaliśmy już nie raz. Wpływa na to wiele czynników. Do najważniejszych z nich należy natężenie ruchu drogowego, rodzaj ogrzewania stosowanego przez mieszkańców oraz przemysł. Dużo zależy też od warunków atmosferycznych.

W wielu miejscowościach zainstalowano zewnętrzne stacje pomiarowe. Jednak nie informują one o tym, jaka jest jakość powietrza w naszych domu. Statystyki pokazują, że często powietrze wewnątrz jest dużo gorsze od tego na zewnątrz. Dlatego warto sprawdzać to samodzielnie. Służą do tego mierniki jakości powietrza.

Rodzaje mierników powietrza

Mierniki jakości powietrza to niewielkie urządzenia, które służą do badania stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Dzięki nim można uzyskać również takie informacje jak: ilość dwutlenku węgla, wilgotność czy temperatura. Sensor wskazuje także, czy nie została przekroczona dopuszczalna norma oraz jaka jest aktualna jakość powietrza.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje mierników powietrza:

  • zewnętrzne,
  • wewnętrzne.

Wewnętrzne mierniki powietrza służą do określania jego jakości oraz poziomu zanieczyszczeń w budynkach. Nadają się do stosowania w domach, mieszkaniach oraz biurach lub innych miejscach pracy.

Zewnętrzne mierniki często instalowane są przez samorządy miejskie, a wyniki można sprawdzać na specjalnych stronach internetowych. Każdy może też zaopatrzyć się we własny czujnik tego typu, aby uzyskać dokładne pomiary dla swojej najbliższej okolicy (np. w ogrodzie). Często jakość powietrza różni się pomiędzy dzielnicami.

Istnieją także mierniki jakości powietrza, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dokonują one własnych pomiarów, a niektóre modele mogą dodatkowo odczytywać pomiary z najbliższej stacji pomiarowej.

Dlaczego warto mierzyć jakość powietrza?

To, jakim powietrzem oddychamy, jest niezwykle ważne. Smog i zanieczyszczenia są groźne nie tylko dla środowiska, ale też dla zdrowia i życia człowieka. Przyczyniają się do rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergii i astmy oraz nowotworów. Szczególnie niebezpieczne są dla kobiet w ciąży. Niestety, jakość powietrza w Polsce na tle całej Unii Europejskiej jest niska. W wielu polskich miastach już na początku roku przekroczone zostają roczne limity zanieczyszczeń.

Mierniki powietrza pozwalają optymalizować pracę oczyszczaczy powietrza. Dzięki pomiarom w czasie rzeczywistym urządzenia te mogą dostosować tryb pracy do aktualnych potrzeb. Takie połączenie pozwala zyskać pewność, że powietrze ma naprawdę wysoką jakość i jest wolne od zanieczyszczeń groźnych dla zdrowia.

Miernik powietrza a oczyszczacz z wbudowanym czujnikiem przekroczenia normy – co wybrać?

Zewnętrzny miernik powietrza dokonuje rzetelnych pomiarów, jednak nie jest w stanie nic zrobić, gdy normy są przekroczone. Dlatego oprócz niego trzeba kupić drugie urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza. To wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością wygospodarowania przestrzeni w domu. Jednak decydując się na oczyszczacz i miernik powietrza osobno, można używać tych urządzeń niezależnie od siebie i w różnych miejscach (np. miernik można zabrać ze sobą do pracy lub na spacer).

Na rynku coraz więcej dostępnych jest oczyszczaczy powietrza z wbudowanym miernikiem zanieczyszczeń, np. Oczyszczacze firmy Blueair. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Dodatkowo urządzenie automatycznie dopasowuje tryb pracy do wykrytego poziomu zanieczyszczeń. Jest to wygodne rozwiązanie i doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach.

Niestety, sensory wbudowane w oczyszczacz zazwyczaj mają mały zakres pomiaru. Dlatego, gdy planujemy zakup oczyszczacza do biura czy większego salonu, warto zainwestować w samodzielny miernik jakości powietrza i postawić go w dalszej części pomieszczenia. Dopiero wtedy będziemy mieć wiarygodny wynik i rzeczywisty obraz poziomu zanieczyszczeń.

Mierniki jakości powietrza dostępne w naszej ofercie

Mierniki jakości powietrza do domu i na zewnątrz zostały przez nas wybrane z dużą starannością. Chcemy dostarczać tylko wysokiej jakości sprzęt, który dokonuje rzetelnych pomiarów.

Wewnętrzne mierniki powietrza

Uniwersalny sensor szwajcarskiego producenta, który można stosować zarówno w domu jak i na zewnątrz. Urządzenie wskazuje poziom PM 2.5, PM 10, AQI oraz dwutlenku węgla z uwzględnieniem temperatury i wilgotności. Stacja współpracuje z aplikacją mobilną. Wyświetla  równolegle wyniki dla danego pomieszczenia i wyniki z najbliższej stacji pomiarowej.

Stacja jakości powietrza Air Visual Pro

Sensor wskazuje poziom jakości powietrza i smogu w domu i na zewnątrz. Uwzględnia temperaturę i wilgotność. Ma bardzo dokładny miernik laserowy. Współpracuje z aplikacją mobilną, kompatybilny z systemem Apple Home Kit oraz Siri.

Bardzo prosty w obsłudze, z intuicyjnym interfejsem miernik koreańskiej produkcji. Urządzenie monitoruje poziom cząstek stałych, dwutlenku węgla i lotnych związków organicznych. W pomiarach uwzględnia temperaturę i wilgotność. Ze względu na niewielkie gabaryty można ten sensor zabrać ze sobą na spacer i sprawdzać jakość powietrza wokół wózka dziecięcego. Bateria działająca do kilku godzin.

Miernik Huma - czarny

Zewnętrzne mierniki powietrza

Stacja pomiarowa przeznaczona do montażu na zewnątrz budynków. Mierzy stężenie PM1.0, PM2.0 i PM10 z uwzględnieniem ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza. Ma dużą częstotliwość uśredniania pomiaru, dzięki czemu wyniki są prezentowane w czasie rzeczywistym. Pomiar jest stabilny nawet w niskich temperaturach. Wyniki są rzetelne i można je udostępniać online.

laserowy czujnik pm25

Idealna oferta dla szkół, samorządów, instytucji. Dokonuje pomiarów PM1.0, PM2.0 i PM10 z uwzględnieniem temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia atmosferycznego. Można rozbudować go o miernik tlenku węgla, dwutlenku węgla, ozonu oraz poziomu hałasu. Opcjonalnie do zestawu można dokupić tablicę świetlną LED do prezentacji wyników.

miernik z monitorem

Komentarze

Dodaj komentarz