Blog

Maska? Ja noszę!

Nosić czy nie nosić? Chronią czy nie chronią?

Staram się zawsze otwarcie radzić klientom szukającym rozwiązań antysmogowych, mówić, co może się sprawdzić w ich sytuacji, a co nie. Uznałam więc, że czas jasno zakomunikować: ja noszę maskę. Dlaczego?

Długo nie zabierałam głosu w sprawie noszenia masek teraz, w czasie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem. Debata jest gorąca, rekomendacje sprzeczne. Internet się gotuje od sporów na ten temat. Nie jestem lekarzem, ale od paru miesięcy śledzę dostępne źródła i rekomendacje.

W tym tekście zebrałam parę ważnych i mądrych  źródeł na ten temat. Począwszy od dyskusji nosić, czy nie nosić, poprzez opinie lekarzy, do dyskusji jak dbać o maski. Mam nadzieję, że te źródła okażą się Wam przydatne. Oczywiście pamiętajmy o tym by, często i porządnie myć ręce! A także, że izolacja społeczna i zachowywanie 2 metrów odstępu wciąż są wskazane. Skupmy się jednak na temacie masek.

Tutaj, na Medium znalazłam ciekawe zestawienie badań na temat skuteczności masek w ochronie antywirusowej.

Prestiżowy magazyn medyczny The Lancet przygotował zestawienie różnych podejść do tematu noszenia masek w przestrzeni publicznej. 

To zestawienie pokazuje, że nie ma jednego podejścia.

W Polsce od 8 sierpnia zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy (w tym tylko takiej zakrywającej ust i nos) lub części odzieży.

Wyłączenia od tej zasady obejmą – jak podał wiceminister zdrowia – m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Warto więc wiedzieć dlaczego mamy je nosić i które maski faktycznie mogą nas ochronić?

Na bieżąco śledzę dyskusje, dane, analizy różnych podejść i na ich podstawie podjęłam decyzję: gdy wychodzę na zewnątrz, oprócz maski korzystam również z rękawiczek jednorazowych. Przekonał mnie m.in  apel polskich lekarzy w tej sprawie.

Sytuacja z dostępnością masek się poprawiła. Większość certyfikowanych modeli znów jest dostępna. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że maska ma działanie ochronne, wybierzmy model z odpowiednim certyfikatem (FFP2, FFP3, N95, N99), który dodatkowo dobrze przylega do twarzy.  W naszym sklepie wszystkie maski mają te certyfikaty. Dostępne są zarówno maski jednorazowe jak i wielokrotnego użytku.

Nawet jeżeli mamy nosić maskę bez certyfikatu to też warto. Taka maska w niewielkim stopniu uchroni nas od wirusa, ale za to ograniczy tzw. drogę kropelkową. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że zarazimy innych ludzi wokół nas. Nawet jeżeli nie mamy objawów typu katar czy kaszel, kropelki śliny rozprzestrzeniamy wokół siebie podczas mówienia. Co więcej, koronawirus rozwija się w organizmie nawet do 14 dni, a  niektórzy mogą przechodzić go bezobjawowo. Oznacza to że możemy zarażać nawet o tym nie wiedząc.

Dodatkowo, maska ogranicza nam możliwość dotykania twarzy. Dzięki czemu mniej zanieczyszczeń dociera do naszego nosa czy ust.

Pamiętać należy, iż żadna maska, nawet z najwyższą klasą filtracji, nie ochroni nas, gdy nie zachowamy podstawowych wskazań profilaktycznych. W przypadku koronawirusa jest to jak najczęstsze mycie rąk oraz unikanie skupisk ludzkich, a także utrzymywanie minimum 1,5 metrowego dystansu między sobą.

Jak używać maski by jej stosowanie było skuteczne?

  • Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem.
  • Sprawdź czy maska nie jest uszkodzona.
  • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, zdezynfekuj lub umyj ręce wodą z mydłem.
  • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna.
  • Aby zdjąć maskę usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski), a następnie dezynfekuj lub umyj ręce wodą z mydłem. Instrukcja w poniższym filmie:

Źródła:

 

Komentarze

Dodaj komentarz