Blog

Maska? Ja noszę!

Staram się zawsze otwarcie radzić klientom szukającym rozwiązań antysmogowych, mówić, co może się sprawdzić w ich sytuacji, a co nie. Uznałam więc, że czas jasno zakomunikować: ja noszę maskę. #nosimymaski

Długo nie zabierałam głosu w sprawie noszenia masek teraz, w czasie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem. Debata jest gorąca, rekomendacje sprzeczne. Internet się gotuje od sporów na ten temat. Nie jestem lekarzem, ale od paru miesięcy śledzę dostępne źródła i rekomendacje na ten temat, to, co się publikuje w mediach fachowych.

W tym tekście zebrałam parę ważnych i mądrych  źródeł na ten temat. Począwszy od dyskusji nosić, czy nie nosić, poprzez opinie lekarzy, do dyskusji jak dbać o maski. Mam nadzieję, że te źródła okażą się Wam przydatne. Oczywiście pamiętajmy o tym by, często i porządnie myć ręce! A także, że najlepiej zostać w domu. #zostanwdomu. Skupmy się jednak na temacie masek.

Tutaj, na Medium znalazłam ciekawe zestawienie badań na temat skuteczności masek w ochronie antywirusowej.

Prestiżowy magazyn medyczny The Lancet przygotował zestawienie różnych podejść do tematu noszenia masek w przestrzeni publicznej. 

To zestawienie pokazuje, że nie ma jednego podejścia, a sam tekst kończy się rekomendacją, że może WHO powinno zrewidować swoje obecne stanowisko.

WHO i Ministerstwo Zdrowia w tej chwili nie zalecają stosowania maseczek w codziennym życiu. Jednak WHO w ostatnich swoich deklaracjach wyraźnie podkreśla, że ta postawa podyktowana jest światowym niedoborem środków ochrony osobistej. Te natomiast najbardziej potrzebne są lekarzom, ratownikom i personelowi medycznemu.

W naszym wspólnym interesie leży, by to właśnie szpitale miały pierwszeństwo w zakupie masek.

Na bieżąco śledzę dyskusje, dane, analizy różnych podejść i na ich podstawie podjęłam decyzję: zakładam maskę gdy wychodzę na zewnątrz. Korzystam również z rękawiczek jednorazowych. I uważam, że jeśli już mamy maskę, to używajmy jej. Przekonuje mnie m.in  apel polskich lekarzy w tej sprawie.

Oczywiście najlepiej, żeby maska miała odpowiednią certyfikację ( FFP2, FFP3, N95, N99) i dobrze przylegała do twarzy. Tyle, że z dostępnością takich maseczek jest problem. W naszym sklepie ani masek 3M, ani masek Cambridge nie ma od początku marca, a terminy kolejnych możliwych dostaw są nieznane.

Uważam, że w obecnej sytuacji, jeśli już wychodzimy z domu, warto nosić nawet zwykłą maskę chirurgiczną, czy taką uszytą samodzielnie. Pamiętajmy, że nawet, jeśli zwykła maska nie uchroni nas od wirusa to spełnia ona również inne funkcje. Maska ogranicza tzw. drogę kropelkową, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że zarazimy innych ludzi wokół nas. Nawet jeżeli nie mamy objawów typu katar czy kaszel, kropelki śliny rozprzestrzeniamy wokół siebie podczas mówienia. Co więcej, koronawirus rozwija się w organizmie nawet do 14 dni, a  niektórzy mogą przechodzić go bezobjawowo. Oznacza to że możemy zarażać nawet o tym nie wiedząc.

Co więcej, maska ogranicza nam możliwość dotykania twarzy. Dzięki czemu mniej zanieczyszczeń dociera do naszego nosa czy ust.

Właśnie z tego powodu w Czechach rząd  zabronił przebywania poza miejscem zamieszkania bez ochrony ust i nosa. Premier Czech podkreślił, że ochrona może być „jakakolwiek”. Niekoniecznie musi być to specjalistyczna maseczka ochronna. Ważne, żeby stosować osłonę ograniczającą rozprzestrzenianie się koronawirusa drogą kropelkową. Mogą być to więc chusty, szaliki lub maseczki domowej roboty.

Pamiętać należy, iż żadna maska, nawet z najwyższą klasą filtracji, nie ochroni nas, gdy nie zachowamy podstawowych wskazań profilaktycznych. W przypadku koronawirusa jest to jak najczęstsze mycie rąk oraz unikanie skupisk ludzkich, a także utrzymywanie minimum 1,5 metrowego dystansu między sobą.

Jak używać maski by jej stosowanie było skuteczne?

  • Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem.
  • Sprawdź czy maska nie jest uszkodzona.
  • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, zdezynfekuj lub umyj ręce wodą z mydłem.
  • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna.
  • Aby zdjąć maskę usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski), a następnie dezynfekuj lub umyj ręce wodą z mydłem. Instrukcja w poniższym filmie:

Maseczki jednorazowe do ponownego użytku?

Niestety jesteśmy w sytuacji, że maseczki to towar deficytowy.  Nie wiemy co przyniosą najbliższe tygodnie. Może okazać się, że używana ale wysterylizowana maseczka będzie nam po prostu jeszcze potrzebna. Dlatego dbajmy o maski i jeśli są zrobione z trwalszych materiałów –  nie wyrzucajmy ich od razu po zdjęciu z twarzy.

DO DEZYNFEKCJI NIE ZALECA SIĘ: użycia alkoholu, wody, detergentów, autoklawu, promieni UV, ponieważ one uszkadzają strukturę materiału, z którego maska jest wykonana.

Cambridge zaleca pranie swoich masek w gorącej wodzie i suszenie. Tutaj znalazłam ciekawe dyskusje i zestaw źródeł na temat dbania o maskę jednorazową. W skrócie, oznaczyć jako swoją, suszyć po powrocie do domu i najlepiej mieć dwie, trzy na zmianę, żeby ich używać co 48 h każdej.

 

Źródła:

 

Komentarze

Dodaj komentarz