Blog

Ksylen – jak wpływa na zdrowie?

Ksylen – jak wpływa na zdrowie? Ksylen niejedno ma imię. To kolejny z toksycznych węglowodorów aromatycznych, jakie możemy znaleźć w naszym powietrzu. Mają właściwości trujące (a nawet zabójcze) dla organizmów żywych. Problem dotyczy nas nie tylko w drodze do szkoły czy pracy, ale również w domu. Badania wskazują, iż powietrze w domach może być nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Duża w tym zasługa węglowodorów aromatycznych. Przyjrzyjmy się jednemu z nich- ksylenowi.

Czym jest ksylen?

Ksylen – jak wpływa na zdrowie?

Nazywany jest także dwumetylobenzenem, dimetylobenzenem, metylotoluenem lub ksylolem. Ksylen wykorzystuje się na skalę przemysłową do wytwarzania różnorakich substancji. Występuje w powłokach, w środkach czyszczących. Jest spoiwem, występuje w chemikaliach laboratoryjnych oraz w wyrobach z gumy. W przemyśle stosowany jest także jako rozpuszczalnik organiczny.

Ksylen znajdziemy w materiałach drukarskich, w dymie tytoniowym, w produktach malarskich oraz w spalinach. Stanem fizycznym ksylenu jest ciecz. Jest to ciecz bezbarwna o charakterystycznym zapachu. W porównaniu z benzenem lub toluenem jest on „bezpieczniejszy”. Oznacza tylko tyle, iż ma od nich mniejszą lotność i wyższą temperaturę wrzenia. Są jednak kwestie, gdzie to ksylen jest od nich silniejszy i bardziej szkodliwy. Jego opary mają bowiem bardzo nieprzyjemny zapach i są wyjątkowo łatwo wchłaniane choćby przez skórę, drogi oddechowe oraz przez błony śluzowe. Ksylen jest dużo cięższy od powietrza, dlatego w pomieszczeniach kumuluje się przy ziemi, w dolnych partiach pomieszczenia.

Z ksylenem mamy do czynienie niemal na co dzień, gdyż znajduje się chociażby w farbach i lakierach, którymi pokrywamy powłoki (np. ściany, meble, dachy) naszego domu. Ostrożność należy zachować podczas malowania – wdychanie sporych ilości ksylenu może doprowadzić do poważnego w skutkach zatrucia.

Szkodliwość ksylenu dla organizmu człowieka

Krótkotrwałe wystawienie na ksyleny może być powodem różnych dolegliwości jak podrażnienie skóry lub błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, otępienie. Możemy także zauważyć poważniejsze symptomy jak problemy z sercem lub z wątrobą. Może dojść nawet do śpiączki u osoby zatrutej. Ksylen jest wszędzie, więc każdy z nas wdycha go codziennie. Może to sprawić kumulowanie się tej substancji w tkance tłuszczowe, w szpiku, w śledzionie, w nadnerczach oraz w tkance nerwowej. W przypadku mocnego zaciągnięcia się ksylenem, może dojść do wymiotów i nudności. W gorszych przypadkach ucierpieć mogą nerki oraz wątroba.

Jak pozbyć się ksylenu z domu?

Jeżeli chcemy pozbyć się ksylenu z naszego domu, powinniśmy bacznie przyglądać się etykietom na produktach budowlanych. Tyczy się to zwłaszcza okresu, gdy odnawiamy swoje mieszkanie remontując je lub wykańczamy nowe. Mamy dziś możliwość wyboru np. farb, które rozcieńczane są wodą, a nie rozpuszczalnikami, są zdrowsze i bezpieczniejsze. Dobrym sposobem na walkę o czyste powietrze bez ksylenu i jemu podobnych, jest oczyszczacz powietrza. Filtry HEPA oraz filtry z węgla aktywnego radzą sobie z lotnymi związkami organicznymi unieszkodliwiając je. Filtr HEPA usuwa nawet 99,99 % obecnych w powietrzu węglowodorów aromatycznych. W walce o czyste powietrze nie zapominajmy także o roślinach– to rozwiązanie zarówno pożyteczne jak i estetyczne. Najlepszymi gatunkami do walki z zanieczyszczeniami są skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena obrzeżona itd.

Komentarze

Dodaj komentarz