Blog

Kiedy rozmiar ma znaczenie… czyli oczyszczacze IQAir

A konkretniej – chodzi o rozmiar filtra. Pod tym względem szwajcarska firma jest w świecie oczyszczaczy takim zawodnikiem, jak w świecie samochodów postrzegane są marki Ferrari czy Mercedes. Sprawdzamy, czy słusznie.

Seria oczyszczaczy powietrza IQAir  HealthPro jest wyposażona w filtr HyperHEPA klasy szpitalnej. Gwarantuje to skuteczność usuwania zanieczyszczeń wynoszącą minimum 99,5% oraz filtrację cząstek zanieczyszczeń o wielkości 0,003 mikrona (czyli cząstek 10 razy mniejsze niż wirusy). Dla porównania: cząsteczka koronawirusa ma średnicę pomiędzy 0,08 i 0,12 mikrona. Więcej na ten temat to przeczytania tu: Oczyszczacz IQAir kontra koronawirus COVID-19

Szwajcarzy z IQAir mają 50 lat doświadczenia w budowaniu profesjonalnych systemów oczyszczających do laboratoriów, fabryk i rafinerii. Na liniach przemysłowych – składających np. procesory, najnowsze smartfony czy ekrany LED – jak wiadomo wymagana jest czystość porównywalna do próżni kosmicznej. Podobnie istotne dla epidemiologów jest, aby filtry wyłapały z powietrza śmiercionośne wirusy (nie każde urządzenie jest w stanie to zrobić). Rozwiązania IQAir stosowane są też w wielu obiektach użyteczności publicznej – szpitalach, szkołach, biurach. Teraz mogą trafić do naszych domów.

Długą listę osiągnięć szwajcarskiego producenta potwierdzają liczne wyróżnienia – od lat zwycięża wszystkie specjalistyczne testy i zdobywa branżowe nagrody. Jego urządzenia również jako pierwsze spełniły do użytku domowego bardzo restrykcyjną unijną normę EN 1822. Dlatego bardzo się cieszę, że wraz z rozpoczęciem sezonu 2018/2019, wprowadzamy do Polski – jako pierwsi – oczyszczacze IQAir.

Jeśli chodzi o walkę ze smogiem i zdrowe powietrze w naszych domach, nie ma dziś lepszej propozycji dla ludzi, którzy bezkompromisowo oczekują najwyższej jakości. W ofercie mamy cztery najpopularniejsze modele IQAir , które chcę Wam dziś przybliżyć. Zacznijmy jednak od tego, co stanowi o głównej przewadze nad konkurencją.

 

Modele oczyszczaczy IQAir, porównanie modeli oczyszczaczy IQAir

Wymienne filtry do oczyszczaczy IQAir – sprawdź ofertę >>>

Filtry w oczyszczaczach IQAir

To one stanowią serce systemu. Każdy z modeli wykorzystuje co najmniej kilka różnych rodzajów filtrów, o największej na rynku powierzchni i wydajności poświadczonej precyzyjnymi badaniami nie tylko w środowisku laboratoryjnym. Weźmy IQAir Health Pro 250 (wersja do dużych pomieszczeń do 85 m.kw.):

  • Najpierw jest filtr wstępny (o łącznej powierzchni 3 m. kw.), który wyłapuje pył i drobinki kurzu.
  • Następnie oczyszczany strumień powietrza przechodzi przez 2,5 kg granulatu z węgla aktywnego, który oczyszcza je z zapachów i zanieczyszczeń chemicznych.
  • Ostatni etap to medyczny filtr HEPA H12/H13 o łącznej powierzchni aż 5 metrów kwadratowych, który usuwa bardzo drobny pył, wirusy, alergeny i zarodniki pleśni.

 

 

To właśnie ta ostatnia technologia, nazywana HyperHEPA – wprowadzona i opatentowana przez IQAir – sprawia, że powietrze z oczyszczacza Health Pro 250 jest w 99,97 proc. pozbawione cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra (smog) oraz 99,5 proc. cząsteczek o wielkości 0,003 mikrometra – najdrobniejszych i najbardziej szkodliwych.

5 kilogramów aktywnego węgla

Z kolei model IQAir GC Multigas to niezwykle wydajny filtr zaraz na wejściu, a potem aż 4, ułożone w formie walców, filtry wypełnione węglem aktywnym (łącznie aż 5,4 kg tej substancji), który wyłapuje lotne związki organiczne, dym papierosowy, zapachy, substancje chemiczne i gazy. To kolejna innowacja i patent szwajcarskiej firmy.

Więcej szczegółów dotyczących techniki filtracji znajdziecie na poniższym obrazku, chciałam jednak podkreślić, że niezależnie od modelu, priorytetem jest tu jakość „produkowanego” powietrza. Z tego Szwajcarzy uczynili już wiele lat temu znak rozpoznawczy i – jak widać – konsekwentnie się go trzymają. Urządzenia te zatrzymują szkodliwy pył PM10 i PM 2,5 (czyli główny składnik smogu) już na wstępie. Zaś kolejne etapy eliminują takie „atrakcje” jak roztocza, bakterie, wirusy, alergeny, szkodliwe gazy i lotne związki organiczne.

 

oczyszczacze iqair - porównanie filtrów, filtracja wielostopniowa oczyszczacza IQAir

 

Dodatkowe funkcje oczyszczacza IQAir

Testowałam produkty IQAir przez ostatnie tygodnie i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że są bardzo starannie wykonane i energooszczędne. Ze względu na samą powierzchnię i złożoność oraz zawartość wykorzystanych filtrów, są dość masywne (15-20 kg!). Przemieszczanie ich ułatwia fakt, że są na kółkach.

Na szczęście nie sprawdziły się moje początkowe obawy dotyczące głośności pracy tak mocnego urządzenia. Średnio 50 decybeli w pobliżu urządzenia na maksymalnych obrotach to bardzo przyzwoity wynik przy tej masie – wydajność osiągnięto tu raczej dzięki sprytnej, modułowej konstrukcji, niż prostemu zwiększeniu mocy silnika (klockowy układ wnętrza pozwala też łatwo wymieniać filtry). Podwójna ścianka, jaką otoczono elementy mechaniczne, znakomicie tłumi wszelkie wibracje przy pracy. To bardzo ważne! Pomimo obsługiwania stosunkowo dużej powierzchni, nie chciałabym, aby mój oczyszczacz utrudniał codzienne funkcjonowanie rodziny.

Każdego z opisywanych oczyszczaczy obsługuje się za pomocą pilota lub wygodnego ekranu dotykowego. Tak też oczyszczacz sygnalizuje konieczność wymiany filtra i wyświetlany stopień jego zużycia. Trzeba jednak przyznać, że nawet intensywne testowanie nie zrobiło na nich wrażenia. IQAir chwali się, że te urządzenia powinny działać przez na kilka sezonów intensywnej pracy bez konieczności serwisowania. Filtry wymienia się co klikanaście miesięcy, do dwóch lat.

Warto jeszcze dodać, że oczyszczacze IQAir w ogóle nie wytwarzają ozonu. Jest to przypadłość tańszych produktów i efekt uboczny rozpadu cząsteczek tlenu podczas procesu jonizacji. Ozon w nadmiernym stężeniu jest groźny. Możemy odczuć – przecież w czasie ataku smogu nie otwiera się okien).

Oczyszczacze IQAir – różnice między modelami

Z serii Health Pro mamy w ofercie naszego sklepu jeszcze dwa niższe modele. Różnią się powierzchnią pomieszczeń, w których mogą wydajnie pracować, oraz mają inne metody oczyszczania. Więcej szczegółów znajdziecie na poniższej grafice:

 

porównanie modeli oczyszczaczy IQAir_co filtrują, porównanie filtrów oczyszczaczy IQAir

 

Warto zwrócić uwagę, że podstawowy model IQAir Health Pro 100 ma łącznie blisko 8 m2 wysokiej jakości filtrów. Co prawda nie ma filtra z węglem aktywnym, ale ma za to największy wśród urządzeń IQAir zasięg.

IQAir to oczyszczacze dla osób, które w walce ze smogiem poszukują bezkompromisowych rozwiązań, sprawdzonych i solidnych, z gwarancją najwyższej jakości.

Komentarze

  • Antoni pisze:

    iQAiry są rewelacyjne, ale koszty eksploatacji (wymiany filtrów) pomimo dużego kosztu inwestycji na początku bardzo wysokie. Jest wskaźnik kiedy należy wymienić filtr.
    Początkowo zakupiliśmy model GC MultiGas, ale finalnie wymieniliśmy go na HP250 ze względu na większy nacisk na tzw. oczyszczanie ze smogu niż dame LZO. Ma on większe filtry, a LZO emituje wszystko- od wykładimy po farby którymi malujemy mieszkania. Jest to temat rzeka.
    Minusem urządzenia jest także gabaryt oraz wygląd, mocno biurowy, zupełnie nie „domowy”.

Dodaj komentarz