Blog

Wilgotność w domu

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Może nie myślimy o niej zbyt często, jednakże wilgotność powietrza jaka panuje w naszym domu jest sprawa bardzo istotną, by nie powiedzieć kluczową. Istotną dla naszego samopoczucia jak i dla kondycji elementów wyposażenia naszego domu. Tajemniczo brzmi? Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi.

Czym w ogóle jest wilgotność?

Na początek definicja podstawowego pojęcia wilgotności – otóż wilgotność jest procentową zawartością cząsteczek wody w danej objętości powietrza. W naszych domach i mieszkaniach wilgotność powinna mieścić się w granicach od 35 do 65% wilgotności. Jest to poziom wilgotności, który zapewnia nam najlepsze samopoczucie, przy czym spełniony musi być jeszcze warunek odpowiedniej temperatury powietrza, która wynosić powinna około 22 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza regulować możemy na dwa sposoby- poprzez temperaturę i poprzez wentylację. Im wyższa temperatura, tym wilgotność będzie mniejsza, im temperatura niższa, nastąpi wzrost wilgotności.

Zbyt suche powietrze

Tak jak wysoka wilgotność jest niezdrowa, tak również zbyt suche powietrze nam nie służy.  Suche powietrze, zwłaszcza długa ekspozycja na takowe, wiąże się z trudnością w oddychaniu, drapaniem w gardle, dyskomfortem związanym z wysuszoną śluzówką nosa lub/ i oczu. Suche powietrze nie pozostawia także naszej skóry obojętnie i wiązać się może z przesuszeniem, alergiami i atopią skórną. Zbyt suche powietrze jest niewskazane i niezdrowe dla osób mających różnego rodzaju alergie, gdyż w przesuszonym powietrzu unosi się dużo więcej drobinek kurzu i roztoczy niż w odpowiednio nawilżonym. Ratunkiem mogą być rośliny doniczkowe jakie hodujemy w naszych domach.

Zbyt duża wilgoć

Ani zbyt suche powietrze nie jest wskazane, ani tym bardziej wilgotność na wysokim poziomie powyżej 60%, która może przerodzić się w wilgoć. Skąd biorą się zawilgocenia i zbyt duża wilgotność? Jednym z powodów może być duża ilość pary wodnej osadzającej się na powierzchniach. Jest to wynik długotrwałego gotowania, kąpieli, prania, suszenia i tym podobnych czynności. Innym powodem wysokiej wilgotności będzie zła hydroizolacja fundamentów budynku, a więc przesiąkanie wód opadowych i gruntowych przez fundamenty i zawilgocenia dolnych partii domu, piwnicy lub nawet parteru.

Wilgoć bierze się także z braku izolacji cieplnej budynku. Ściany są przemarznięte, a w ich porach i szczelinach może gromadzić się woda. Od czasu do czasu możemy mieć także problemy z różnego rodzaju nieszczelnością– nieszczelne rury, awarie pralki, zmywarki i tym podobnych urządzeń wykorzystujących wodę do swojej pracy. Zbyt dużą wilgoć widać gołym okiem w postaci skraplającej się wody na szybach i innych powierzchniach- np. ścianach. Tak utrzymujący się stan rzeczy może wpływać na powstanie groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów oraz innych patogenów. Dodatkowo może niszczyć warstwę farby lub tapety na ścianach, wpływać negatywnie na działanie domowych urządzeń.

Co robić, by powietrze było optymalne?

wietrzyć wnętrze– uważać na wietrzenie, gdy za oknem jest ponuro i deszczowo,

zamontować w domu klimatyzator– wpływa on na ruch powietrza oraz przyczynia się do jego osuszania,

zamontować pochłaniacz wilgoci lub osuszacz.

Kluczem do odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Wpływać na nią będą odpowiednio nawiercone kratki wentylacyjne czy nawiewniki w oknach.

Komentarze

Dodaj komentarz