Blog

Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny?

Czyste powietrze w gabinecie dentystycznym ma kluczowe znaczenie w ochronie zdrowia pacjentów i personelu. Szczególnie teraz, w obliczu epidemii.

Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny? Koronawirus, bo to o niego teraz większość z nas się martwi, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że stomatolodzy są szczególnie narażeni, bo każdy zabieg to kontakt z błoną śluzową pacjenta i jego śliną.

Dodatkowo, zastosowanie szybkich wiertarek i ultradźwiękowego sprzętu do skalowania generuje drobne kropelki, które mogą pozostawać w powietrzu przez wiele godzin. Bakterie i wirusy zawarte w tych mikrokropelkach są łatwo wdychane i stanowią potencjalne źródło infekcji.

Dlatego ważne jest, by zachowywać szczególną ostrożność. Warto przygotować gabinet stomatologiczny na zasadzie dwustronnego zabezpieczenia, tzn. aby pacjent nie uległ zakażeniu w gabinecie i aby personel nie zakaził się od pacjenta.

Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny? Kilka podstawowych kroków:

  • Stosowanie dodatkowych akcesoriów ochronnych takich jak:
    -kombinezon ochrony
    -maska i/lub przyłbica
    – czepek ochronny
  • Stosowanie lampy UV.
  • Warto zadbać o to by pacjent nie czekał w kolejce i nie miał kontaktu z innymi osobami.
  • Jeśli mamy taką możliwość poprośmy personel wspierający by zebrał wywiad epidemiologiczny i przygotował pacjenta do wizyty.

 

Szczególnie ważna jest dezynfekcja powietrza.

Absolutną koniecznością jest wietrzenie gabinetu (szczególnie po i przed każdą kolejną wizytą).

Wirus może przeżyć w powietrzu nawet do kilku godzin, dlatego warto mieć coś co dodatkowo pomoże nam wyłapać zanieczyszczenie od razu po jego przedostaniu się do powietrza. W tym celu zostały zaprojektowane oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA, najlepiej klasy szpitalnej.

Takie właściwości posiadają oczyszczacze szwajcarskiego producenta – firmy IQAir.

Jak oczyścić powietrze w gabinecie?

Na działanie oczyszczacza IQAir mają wpływ przede wszystkim jego filtry Hyper Hepa H11 oraz Hyper Hepa H12/13. Urządzenie po wyłapaniu zanieczyszczonej cząsteczki trwale „więzi” ją w takim filtrze. Ze względu na swoje właściwości hydrofobowe większość filtrów jest antybakteryjna i hamuje rozwój drobnoustrojów.

Aby filtr był w stanie wyłapać wirusy, musi mieć potrwierdzoną filtrację cząstek o wielkości 0,003 mikrona (czyli cząstek 10 razy mniejsze niż wirusy). Dla porównania: cząsteczka koronawirusa ma średnicę pomiędzy 0,08 i 0,12 mikrona. Aby mieć pewność, że oczyszczacz ma potwierdzoną klasę wydajności, powinien przejść serię testów i uzyskać zgodność z normami np. EN 1822.

Trzeba pamiętać, że oczyszczacze są w stanie skutecznie oczyścić jedno pomieszczenie, to, w którym się znajdują.

iqair-koronawirus

Które modele wybrać do gabinetu i poczekalni?

Wszystkie modele Health Pro firmy IQAir mają wydajność minimum 99,5% oraz potwierdzoną filtrację cząstek zanieczyszczeń o wielkości 0,003 mikrona.

Do wyboru są modele:

100 – Oczyszczacz powietrza IQAir Health Pro 100 (do 90m2)

150 – Oczyszczacz powietrza IQAir HealthPro 250 (do 85 m2)

250 – Oczyszczacz powietrza IQAir HealthPro 150 (do 65 m2)

Multigas – Oczyszczacz powietrza IQAir GC MultiGas z węglem aktywnym (do 75 m2)

Każdy z powyższych modeli wyposażony jest w filtr HEPA. Modele różnią się między sobą głównie wielkością dodatkowych filtrów, w tym filtra węglowego, który usuwa zapachy i zanieczyszczenia chemiczne.

Po co mi filtr węglowy?

Prace dentystyczne i stosowanie podczas nich różnych związków chemicznych również zwiększa ilość szkodliwych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu.  Dodatkowo, w najbliższych miesiącach musimy poszerzyć zabiegi dezynfekcyjne o nowe obszary. Zwiększy to dość znacznie stosowanie środków dezynfekujących odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Niektóre środki dezynfekujące mogą również powodować podrażnienia i uczulenie, szczególnie dla personelu.

Komentarze

Dodaj komentarz