Blog
Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny?
Czyste powietrze w gabinecie dentystycznym ma kluczowe znaczenie w ochronie zdrowia pacjentów i personelu. Szczególnie teraz, w obliczu epidemii.
Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny? Koronawirus, bo to o niego teraz większość z nas się martwi, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że stomatolodzy są szczególnie narażeni, bo każdy zabieg to kontakt z błoną śluzową pacjenta i jego śliną.
Dodatkowo, zastosowanie szybkich wiertarek i ultradźwiękowego sprzętu do skalowania generuje drobne kropelki, które mogą pozostawać w powietrzu przez wiele godzin. Bakterie i wirusy zawarte w tych mikrokropelkach są łatwo wdychane i stanowią potencjalne źródło infekcji.
Dlatego ważne jest, by zachowywać szczególną ostrożność. Warto przygotować gabinet stomatologiczny na zasadzie dwustronnego zabezpieczenia, tzn. aby pacjent nie uległ zakażeniu w gabinecie i aby personel nie zakaził się od pacjenta.
Jak zabezpieczyć gabinet stomatologiczny? Kilka podstawowych kroków:
- Stosowanie dodatkowych akcesoriów ochronnych takich jak:
-kombinezon ochrony
-maska i/lub przyłbica
– czepek ochronny - Stosowanie lampy UV.
- Warto zadbać o to by pacjent nie czekał w kolejce i nie miał kontaktu z innymi osobami.
- Jeśli mamy taką możliwość poprośmy personel wspierający by zebrał wywiad epidemiologiczny i przygotował pacjenta do wizyty.
Szczególnie ważna jest dezynfekcja powietrza.
Absolutną koniecznością jest wietrzenie gabinetu (szczególnie po i przed każdą kolejną wizytą).
Wirus może przeżyć w powietrzu nawet do kilku godzin, dlatego warto mieć coś co dodatkowo pomoże nam wyłapać zanieczyszczenie od razu po jego przedostaniu się do powietrza. W tym celu zostały zaprojektowane oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA, najlepiej klasy szpitalnej.
Takie właściwości posiadają oczyszczacze szwajcarskiego producenta – firmy IQAir.
Jak oczyścić powietrze w gabinecie?
Na działanie oczyszczacza IQAir mają wpływ przede wszystkim jego filtry Hyper Hepa H11 oraz Hyper Hepa H12/13. Urządzenie po wyłapaniu zanieczyszczonej cząsteczki trwale „więzi” ją w takim filtrze. Ze względu na swoje właściwości hydrofobowe większość filtrów jest antybakteryjna i hamuje rozwój drobnoustrojów.
Aby filtr był w stanie wyłapać wirusy, musi mieć potrwierdzoną filtrację cząstek o wielkości 0,003 mikrona (czyli cząstek 10 razy mniejsze niż wirusy). Dla porównania: cząsteczka koronawirusa ma średnicę pomiędzy 0,08 i 0,12 mikrona. Aby mieć pewność, że oczyszczacz ma potwierdzoną klasę wydajności, powinien przejść serię testów i uzyskać zgodność z normami np. EN 1822.
Trzeba pamiętać, że oczyszczacze są w stanie skutecznie oczyścić jedno pomieszczenie, to, w którym się znajdują.
Które modele wybrać do gabinetu i poczekalni?
Wszystkie modele Health Pro firmy IQAir mają wydajność minimum 99,5% oraz potwierdzoną filtrację cząstek zanieczyszczeń o wielkości 0,003 mikrona.
Do wyboru są modele:
100 – Oczyszczacz powietrza IQAir Health Pro 100 (do 90m2)
150 – Oczyszczacz powietrza IQAir HealthPro 250 (do 85 m2)
250 – Oczyszczacz powietrza IQAir HealthPro 150 (do 65 m2)
Multigas – Oczyszczacz powietrza IQAir GC MultiGas z węglem aktywnym (do 75 m2)
Każdy z powyższych modeli wyposażony jest w filtr HEPA. Modele różnią się między sobą głównie wielkością dodatkowych filtrów, w tym filtra węglowego, który usuwa zapachy i zanieczyszczenia chemiczne.
Po co mi filtr węglowy?
Prace dentystyczne i stosowanie podczas nich różnych związków chemicznych również zwiększa ilość szkodliwych zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Dodatkowo, w najbliższych miesiącach musimy poszerzyć zabiegi dezynfekcyjne o nowe obszary. Zwiększy to dość znacznie stosowanie środków dezynfekujących odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Niektóre środki dezynfekujące mogą również powodować podrażnienia i uczulenie, szczególnie dla personelu.
Komentarze