Blog

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? [PORADNIK]

Sezon na smog właśnie się zaczyna. Jak się bronić? Oto 6 istotnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza.

Gdy tylko nadchodzą chłodniejsze, jesienne noce, w większości polskich miast i miasteczek gwałtownie rośnie poziom szkodliwych substancji w powietrzu. Śledząc codziennie niepokojące doniesienia medialne o smogu zadajemy sobie pytanie: jak chronić zdrowie swoje i swojej rodziny. Jednym z rozwiązań jest zakup oczyszczacza powietrza do domu – bo w nim przecież spędzamy sporą część dnia i nocy.

Wybór nie jest łatwy

Tymczasem wybór właściwego urządzenia nie jest łatwy – w ciągu ostatniego roku na rynku pojawiło się mnóstwo nowych firm i modeli. Różnią się kształtem, wielkością, parametrami technicznymi i przede wszystkim – ceną: od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jak się w tym odnaleźć?

Od kiedy – po urodzeniu dzieci – mocno zainteresowałam się tematyką jakości powietrza w Polsce jestem na bieżąco jeśli chodzi o najnowszą ofertę producentów. Prowadząc serwis i bloga „Oddech to życie” staram się polecać tylko te produkty, które sama przetestowałam i jestem pewna ich skuteczności. Chcę podzielić się z Wami kilkoma poradami, które pomogą zdecydować, jak wybrać oczyszczacz powietrza i czy urządzenie, które chcecie kupić, jest tym właściwym.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza – Na co zwrócić uwagę?

Wielkość pomieszczenia

To pierwsze, podstawowe kryterium. Oczyszczacz powietrza powinien być dobrany do pomieszczenia, w którym będzie pracował np. salon, pokój dziecinny itp. Istotna jest jednak kubatura (podawana w metrach sześciennych). Nie tylko powierzchnia „liczona po podłodze”, ale również wysokość pomieszczenia. Inna będzie kubatura w blokowiskach z wielkiej płyty, a inna w mieszkaniach w starych kamienicach, w centrach dużych miast. Większość producentów dla ułatwienia podaje na opakowaniach powierzchnię optymalną do pracy dla danego urządzenia w metrach kwadratowych. Ale pamiętajmy, że jeśli nasz dom ma tzw. wysoki sufit, powinniśmy wybrać urządzenie o nieco wyższych parametrach.

Tempo wymiany powietrza

Drugie podstawowe kryterium to tempo wymiany powietrza, czyli wskaźnik CADR . Urządzenie musi poradzić sobie z wymianą całości powietrza w pomieszczeniu od 3 do 5 razy w ciągu godziny. Ten parametr najczęściej podaje się właśnie w  metrach sześciennych (i stąd w poprzednim punkcie zwracałam uwagę na kubaturę).

Proste? Na początku też się gubiłam 🙂 Weźmy przykład: Oczyszczacz powietrza Blueair 280i reklamowany jako idealny do pokoju dziecięcego czy sypialni. Szwedzki producent zapewnia, że urządzenie poradzi sobie z pomieszczeniami o powierzchni od 26 do 130 m². Pracując z pełną mocą przepompuje w ciągu godziny aż 306m3 powietrza. Czyli w niewielkim pokoju zmieni całe powietrze 5 razy. Ale jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami salonu o powierzchni na przykład 65 m², to ustawiony tam oczyszczacz Blueair wymieni powietrze już tylko dwa razy, a więc jest trochę za słaby. Potrzebujemy wtedy mocniejszego modelu Blueair 480i. Wniosek: im większa powierzchnia, tym większe i bardziej wydajne urządzenie jest potrzebne.

Filtry

To trzecie ważne kryterium, czyli technologia filtracji powietrza. Według mnie w walce ze smogiem sprawdzają się oczyszczacze z filtrem HEPA, dodatkowo uzupełnione filtrem węglowym. To absolutne minimum! W wielu nowoczesnych modelach dodawany jest też dodatkowy filtr wstępny do dużych pyłów, a czasem też powłoka antybakteryjna. Węgiel aktywny wspomaga pochłanianie zapachów kuchennych czy dymu papierosowego. Te dodatkowe metody filtracji w lepszych urządzeniach są już w standardzie – praktycznie większość oferowanych na rynku oczyszczaczy nie tylko chroni przed smogiem, czyli pyłami PM 2.5 i PM 10, ale też neutralizuje pyłki, alergeny, bakterie, wirusy, roztocza.

Polecamy

Jeśli szukacie przykładu urządzeń, w których wszystkie opisane wyżej funkcje zostały doprowadzone do perfekcji, polecam rzut oka na produkty firmy Blueair, które imponują nie tylko ceną, ale przede wszystkim największą na rynku powierzchnią wykorzystanych filtrów.

Podczas gdy typowe oczyszczacze powietrza po prostu przepychają brudne powietrze przez filtr, technologia HEPASilent™ łączy w sobie dwa rodzaje filtracji. Rezultatem jest szybsze oczyszczanie powietrza i cichsza praca, przy której oczyszczacz zużywa mniej energii niż żarówka.

Unoszące się w powietrzu mniejsze cząstki otrzymują ładunek elektryczny, który sprawia, że stają się „lepkie”, więc zamiast po prostu przepływać przez filtr, przywierają do filtra. Większe cząstki są wychwytywane przez filtr siatkowy.

To unikalne połączenie dwóch technologii filtracji skutecznie usuwa 99,97% unoszących się w powietrzu cząstek o wielkości do 0,1 mikrometra, zatrzymując nie tylko kurz, pyłki, sierść i złuszczony naskórek zwierząt domowych, bakterie i dym, ale nawet najmniejsze wirusy i mikroplastik. Węgiel aktywny zawarty w naszych filtrach skutecznie usuwa zapachy, gazy i LZO.

Po uwięzieniu wirusy i bakterie są zabijane w wyniku połączonego oddziaływania ładunków elektrostatycznych i dużej szybkości przepływu powietrza, co również pomaga zapobiegać rozwojowi bakterii w samym oczyszczaczu powietrza.

**Na podstawie wewnętrznych testów serii Blueair Classic 200 przy maksymalnej prędkości wentylatora w normalnych warunkach temperatury i wilgotności.

Ponieważ naładowane cząstki łatwiej przywierają do powierzchni, możemy używać mniej gęstych filtrów, które wymagają mniejszego ciśnienia do tłoczenia powietrza. Oznacza to, że oczyszczacze powietrza Blueair mogą wytwarzać więcej czystego powietrza przy niższych prędkościach wentylatora, co przekłada się na niższy poziom hałasu i mniejsze zużycie energii.

Poziom głośności

Większość oczyszczaczy, pracując w trybie „normalnym” emituje dźwięk o głośności pomiędzy szeptem, a zwykłą rozmową. Nie jest to uciążliwe, tym bardziej, że przyzwyczajamy się powoli do odgłosów pracy w naszym otoczeniu np. klimatyzatorów, zmywarki. Może to również być użyteczne, jeśli Twoje niemowlę zasypia przy jednostajnym dźwięku pracującej suszarki ;).

Wymiana filtrów, koszty eksploatacji 

Nie zauważyłam, aby rachunki za prąd gwałtownie wzrosły po podłączeniu oczyszczacza. To po prostu kolejne urządzenie, których dziesiątki wykorzystuje się dziś w każdym gospodarstwie domowym. Natomiast istotne jest, jak często trzeba wymieniać filtry i ile one kosztują, czy wymagana jest inna konserwacja np. mycie urządzenia. Klientom, którzy nie chcą wymieniać filtrów i szukają urządzeń praktycznie bezszelestnych, polecam jonizatory.

Dodatkowe funkcje

Te opcje nie powinny być kluczowe przy wyborze oczyszczacza – choć mogą stanowić udogodnienie. Na przykład sygnalizacja, że konieczna jest wymiana filtra (większość sprawdzonych przeze mnie modeli ma tę funkcję). Niektóre urządzenia potrafią także pełnić rolę nawilżacza powietrza (warto sprawdzić, jakiej wtedy wymagają pielęgnacji).

Ponieważ często pytacie w komentarzach, jak wybrać oczyszczacz powietrza i jakie są moje osobiste rekomendacje – przygotowałam o tym oddzielny wpis na blogu.

Maski antysmogowe, mierniki – czyli oczyszczacz to nie wszystko

Pamiętajcie też, że choć wydajny oczyszczacz, to nie jest jeszcze pełną receptą na smog. Spędzając czas na zewnątrz, na spacerach z dziećmi, czy w drodze do pracy, wciąż jesteśmy narażeni na szkodliwy pył. Dlatego szczególnie jesienią i zimą warto posługiwać się miernikiem – fachowo zwanym sensorem powietrza, aby na bieżąco wiedzieć, co oprócz tlenu wpada nam do płuc (polecamy szczególnie w tym sezonie Sensor Kaiterra Laser Egg 2+. Jeśli jest bardzo źle, pomaga maska antysmogowa.

Polecam Wam też poradnik – jak wybrać maskę antysmogową.

Komentarze

Dodaj komentarz