Blog

Maska przeciwpyłowa – Jak wybrać maskę dla siebie?

Smog, zarazki, bakterie, substancje toksyczne – maski przydają się w różnych okolicznościach, dlatego warto wybrać dla siebie taką, która najskuteczniej Cię ochroni. Mieszkając w mieście o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza nie zapominajcie o  maskach, musi być to dla Was nawyk.
Co brać pod uwagę?

Przed czym chcesz się chronić  

Niezwykle ważne jest żeby dobrać maskę do odpowiednich warunków. Istotna jest jej wydajność oraz przeznaczenie, czyli w jakich warunkach będzie ona wykorzystywana, czy będzie nam służyć na co dzień, czy zamierzamy uprawiać w niej sport i jak intensywnie, przed czym właściwie ma nas chronić.
Na obszarach, w których normy zanieczyszczeń powietrza pyłami są przekraczane niezbędne jest korzystanie z maski antysmogowej. Jakie są normy zanieczyszczeń w Polsce możesz przeczytać tutaj.  Tyczy się to w szczególności miejsc, gdzie przekraczanie norm jest nagminne i osób szczególnie wrażliwych – dzieci, osób starszych, chorych oraz tych, którzy długo albo regularnie przebywają na świeżym powietrzu.
Maski, można też wykorzystywać jako ochronę przed bakteriami i zarazkami. Maski Antysmogowe Cambridge, dostępne w naszym sklepie, sprawdzają się też dla osób o obniżonej odporności. Wychodząc z domu, nie musisz się już obawiać , kaszlu, kataru czy bakterii.

Rodzaj maski

Wybierając maskę warto zwrócić uwagę, czy ma zawór wentylacyjny. Taki zawór ułatwia oddychanie i zapobiega parowaniu i gromadzeniu wilgoci znacząco zwiększając komfort użytkownika. Maski, które nie zawierają zaworów wydechowych, w przypadku bardziej intensywnej aktywności fizycznej mogą gromadzić więcej wilgoci.  

Jakość Filtrowania

Co ważne, nie wystarczy jedynie założyć zwykłej maseczki lekarskiej, aby ochronić się przed zanieczyszczeniami. Na smog potrzebujemy maski z filtrem. Musi poradzić sobie z zanieczyszczeniami typu PM2,5, PM10.
Trzeba jednak pamiętać, że im większa skuteczność filtracji tym większe opory oddychania. Dlatego tak ważne jest, aby nie przesadzić i dobrać maskę do faktycznie występującego zagrożenia.
W Normie EN149 podano minimalne wymagania dla półmasek filtrujących stosowanych jako sprzęt ochrony układu oddechowego przeciwko cząstkom. W naszym sklepie dostępne są jednorazowe maski 3M klasy FFP1, spełniające wymagania tej normy. 

Maski przeciwpyłowe mogą być też dzielone  na trzy klasy: p1, p2 i p3 wyróżniane na podstawie skuteczności w zatrzymywaniu pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra. Maska przeciwpyłowa p1 zatrzymuje tylko 80% pyłów i może przepuścić pewną część pyłów PM2,5. Maska przeciwpyłowa p2 zatrzymuje prawie wszystkie pyły PM2,5 i co najmniej 94% pyłów o średnicy poniżej 0,5 µm. Maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje powyżej 99,5% cząstek o średnicy do 0,5 µm. Jest to obecnie najgęstszy dostępny filtr zapewniający najpełniejszą ochronę.


I wreszcie, sprawdzając jakość filtracji można natrafić na opis w formie: maska klasy N95, albo N99. Przykładowo, Maski Cambridge dostępne w naszym sklepie spełniają amerykański standard N99, co oznacza, że filtrują 99 proc cząsteczek nawet tak małych, jak PM0.3, ale też 99,6 proc. wirusów oraz 99,77 proc. bakterii. W przypadku masek Cambridge cała maska jest filtrem. Nie mamy tutaj do czynienia z poszczególnymi elementami filtrującymi, tylko całym, dobrze dopasowanym do twarzy, systemem filtrującym.

Na opakowaniu masek – tak jest np. w przypadku Cambridge Masks – znajdziecie również znaczek CE, który potwierdza, że produkt ten spełnia rygorystyczne unijne normy dotyczące ochrony i bezpieczeństwa.

Natomiast nawet najlepszy filtr nie zapewni ochrony jeśli sprzęt nie będzie dopasowany do twarzy.  Tu znaczącą rolę odgrywa konstrukcja półmaski i przyleganie do twarzy.

Dopasowanie

Źle dopasowana do twarzy maska, nie spełnia swojego przeznaczenia i naraża nas na zatruwanie się zanieczyszczeniami. Pamiętaj, aby była szczelna, dobrze przylegała do nosa. Często półmaski mają specjalne usztywnienia pomagające dostosować maskę do kształtu swojej twarzy. Zobacz jak dobrać maskę Cambridge.

Higiena

Należy pamiętać, że ważne jest dbanie o maskę antysmogową. Maseczki, również te z wymiennym filtrami, należy często myć. Stykają się one z twarzą, zbierając wszelkie zabrudzenia i pot, a także makijaż. Noszenie brudnej maseczki może się bardzo negatywnie odbić na kondycji naszej skóry, dlatego też należy ją prać minimum raz w miesiącu, przy częstym użytkowaniu – kilka razy w miesiącu. Pamiętajcie jednak, że taką maseczkę oprócz mycia, trzeba dość często wymieniać. Ze względu na fakt, że maski Cambridge, same w sobie są filtrem, musimy je zmieniać co 3-4 miesiące. Jedna wystarcza na ok. 300 godzin ciągłego używania, czyli standardowo na cały polski sezon smogowy (trwający, w zależności od pogody, od października do marca). Uwaga: brudna maseczka traci swoje właściwości filtracyjne, a co za tym idzie, nie spełnia już zakładanych celów.

Wyróżnij się

Pamiętaj, że maski antysmogowe to nie tylko klasyczna biel, ale to także szereg wzorów zaprojektowanych przez znanych designerów. Przykładem mogą być tutaj Maski Cambridge. Dostępne są w naszym sklepie internetowym w 12 różnych wzorach. Zarówno miłośnik Wielkiej Brytanii, fan klasycznych odcieni jak i wielbiciel literatury znajdzie tu coś dla siebie.

Tagi: , , , ,

Komentarze

Dodaj komentarz