Blog

Jak wietrzyć mieszkanie podczas smogu

Odpowiednia wymiana powietrza w domu jak i w mieszkaniu to podstawa jego dobrego funkcjonowania. Koniecznością jest napływ do wnętrza powietrza z zewnątrz, dzięki któremu dom oddycha. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wentylacji, wymiany powietrza, mogą się w naszym domu pojawić liczne zawilgocenia, a nawet gnicie. Odpowiedni dopływ świeżego powietrza jest nie tylko zdrowy dla domowników, ale także wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję budynku. Powietrze w domu dopływa trzema drogami- poprzez wietrzenie, przez mikrowentylację oraz poprzez kontrolowany napływ powietrza przez nawiewniki.

Dlaczego wietrzyć mieszkanie?

Wietrzenie domu lub mieszkania jest absolutną koniecznością i nie powinno być uzależniane od pór roku. Grzyby oraz pleśnie rozwijają się w takich pomieszczeniach, w których ograniczona jest cyrkulacja powietrza. Prowadzi to niestety do różnego rodzaju zawilgoceń. Wietrzenie jest niezbędne dla dobrej kondycji budynku, ale także dla zdrowia ludzkiego. Każdy z nas wie, iż w wywietrzonym mieszkaniu dużo lepiej się śpi i funkcjonuje na co dzień. Szczególnie trzeba o tym pamiętać, gdy wśród domowników są palacze.Wietrzenie wspomaga także układ odpornościowy człowieka- pozwala na wpuszczenie większej ilości tlenu, a dotleniony organizm jest mniej podatny na infekcje i choroby. Wietrzenie jest bardzo korzystne dla alergików- sprawia, iż w powietrzu unosi się mniej bakterii i alergenów oraz dla osób pracujących w domu- świeże powietrze znacząco podnosi efektywność umysłową.

Jak wietrzyć mieszkanie?

Wietrzenie musi być przede wszystkim efektywne oraz nie uprzykrzać życia domownikom. Nie powinno się więc doprowadzać do przeciągów i innych niekomfortowych sytuacji związanych z wietrzeniem pomieszczeń. Najczęstszym sposobem na wietrzenie mieszkania jest po prostu otwieranie lub uchylanie okien. Jedni robią to bardzo regularnie, nie zwracając uwagi nawet na pory roku, inni doraźnie- np. chcąc pozbyć się przykrych zapachów.

Innym sposobem jest mikrowentylacja, czyli napływ świeżego powietrza z zewnątrz przez specjalne szczeliny w okiennicach. Nowoczesna okna mają system mikrowentylacji. Mikrowentylacja jest o tyle mało efektywna, iż nie możemy jej mierzyć i kontrolować, wiąże się więc ze stratami energii (odnosi się to do długotrwałego wietrzenia pomieszczeń przez mikrowentylowanie ich). Zdecydowanie lepiej pod tym kątem sprawdza się wietrzenie mieszkania, poprzez które osiągniemy lepsze warunki termiczno- wilgotnościowe. Jeszcze innym sposobem na napływ zewnętrznego powietrza do domu są nawiewniki. Nawiewniki są bardzo sprytnymi urządzeniami, które mogą automatycznie dostosowywać ilość napływającego powietrza do warunków panujących we wnętrzu, czyli do poziomu wilgotności oraz do temperatury.

Wietrzenie mieszkania w okresie grzewczym i podczas występowania smogu

Zimą nie powinniśmy rezygnować z wietrzenia pomieszczeń. Zastanawiamy się jednak jak wietrzenie wpłynie na ogrzewanie. By efektywnie wietrzyć dom zimą, należy zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach około 10 minut przed planowanym wietrzeniem. Innym sposobem na uniknięcie strat ciepła jest pozamykanie drzwi w domu, a otwarcie okna na oścież. Dobrze jest wietrzyć zimą mieszkanie chociaż dwa razy dziennie. Wietrzenie nie powinno trwać dłużej niż około 10 minut. Uchroni nas to przed wyziębieniem ścian, uszkodzeniem sprzętów elektronicznych czy zniszczeniem materiałów wykończeniowych. Nie bójmy się otwierania okien na oścież. Według praw fizyki, zimne powietrze od razu opadnie w dół, a ciepło z kaloryferów uniesie się do góry.

Co z wietrzeniem w czasie smogu? Jeżeli w powietrzu utrzymuje się duży poziom smogu, a natężenie zanieczyszczeń mocno przekracza normy, zrezygnujmy z wietrzenia mieszkania czy domu. Wiązałoby się to z wpuszczeniem do środka groźnych cząstek i substancji, co jest szczególnie szkodliwe dla najmłodszych oraz dla seniorów. Dobrym sposobem na regularne wietrzenie wnętrz, podczas gdy normy obecności smogu są niskie lub średnie jest wietrzenie oraz posiadanie w domu oczyszczacza powietrza i roślin, które efektywnie przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Działając tak dwutorowo, mamy dopływ świeżego powietrza z tlenem, które jest natychmiast filtrowane i oczyszczane. A my cieszymy się dobrym samopoczuciem, zdrowiem i większą efektywnością.

Komentarze

Dodaj komentarz