Blog

Czy wszystkie maseczki chronią przed koronawirusem?

Od soboty 24 października cała Polska znajduje się w czerwonej strefie.

Już kolejny miesiąc walczymy z koronawirusem – niewidzialnym wrogiem, który zamknął nas w domach i diametralnie zmienił naszą codzienność. Maseczki to oczywiście półśrodek i bez innych środków zapobiegawczych zachorowaniu (dystans między ludźmi, unikanie skupisk), na niewiele się zdadzą. Odpowiednio używane i dobre maseczki mogą jednak w znacznym stopniu ograniczyć szansę rozprzestrzeniania się choroby. Jak działają różne typy maseczek?

Maseczki chirurgiczne i higieniczne (własnoręcznie robione)

Nie należą do tych najbardziej bezpiecznych. Rolą maseczek jest ochrona użytkownika przed aerozolami (nośnikami wirusa). Oczywiście jeśli chcemy, by maseczka nas naprawdę ochroniła to musimy ją odpowiednio nosić. Maski powinny składać się z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Takich używają chirurdzy w czasie operacji. Najważniejsze to pamiętać, by maski tej używać jednorazowo oraz przez niedługi okres czasu. Maseczki, które teraz są szyte w tysiącach egzemplarzy w setkach domów, także stanowią barierę przed wirusem. Nie chronią one oczywiście w dużym stopniu, jednakże każdy sposób zakrycia nosa oraz ust (zwłaszcza przez osobę kaszlącą i kichającą) chroni jej otoczenie przed rozprzestrzenianiem wirusa i warto je stosować, jeżeli takie właśnie maseczki jedynie posiadamy. Jeśli chodzi o stopień filtracji, standardy takich maseczek określa norma europejska EN 14683, według której maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98)

źródło 1

Maski antysmogowe

 

Dużo skuteczniejszym i bardziej polecanym sposobem na zasłanianie twarzy w dobie koronawirusa jest stosowanie masek z filtrami. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego (NR), jak i wielokrotnego użytku (w tej grupie są maski antysmogowe) z oznaczeniem R. Maski takie, ze względu na czułość filtrowania, dzielimy na maski o trzech klasach ochrony- FFP1 (najniższy poziom ochrony, ≥ 1 μm), FFP2 (średni poziom ochrony, 0,5 ÷ 1 μm) oraz FFP3 (najskuteczniejsze,0,3 ÷ 0,5 μm). W nawiasie podano cząsteczki, jakie ulegają odfiltrowaniu przez daną klasę masek- jak widać te najskuteczniejsze są w stanie wyłapywać wirusy, w tym koronawirusa. Maseczki antysmogowe wyposażone są często w zaworki wydechowe, które znacząco podnoszą komfort noszenia takiej maseczki . Maseczki antysmogowe są lepsze także z tego względu (od tych chirurgicznych), że nie zsuwają nam się z nosa i są dobrze przylegające do twarzy- producenci oferują maski w różnych rozmiarach, dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę te parametry, by kupić produkt będący najlepszą ochroną przed zakażeniem.

Więcej na ten temat: Jak używać maski by jej stosowanie było skuteczne?

Jak maseczki działają naprawdę? – wizualizacja

 

Źródła:

  1. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce. Jakie są rodzaje maseczek ochronnych?

Komentarze

Dodaj komentarz