Blog

Jak czyścić maskę ochronną? Zasady pielęgnacji

Noszenie masek ochronnych w zatłoczonych miejscach lub zamkniętych pomieszczeniach jest jednym z elementów zapobiegania zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Patogen ten przenosi się drogą kropelkową. Jest emitowany z osoby chorej podczas mówienia, kaszlu i kichania. Możesz używać maski jednorazowej, wielorazowej (materiałowej), z filtrem FFP2 lub FFP3 oraz Cambridge. Każda z nich różni się czasem stosowania oraz poziomem zabezpieczenia przed wdychaniem drobnoustrojów. Wybór powinieneś dostosować do swoich preferencji oraz możliwości ekonomicznych. Pamiętaj jednak, że wydajność zależy od sposobu pielęgnacji. Zobacz, jak czyścić maskę ochronną.

Maseczka jednorazowego użytku

Maseczki jednorazowe (tzw. chirurgiczne) są wykonane z włókniny polipropylenowej. Mocuje się je do głowy przy pomocy troczków lub gumek. Chronią one przed wdychaniem cząsteczek, których średnica jest większa od 100 μm. Warto pamiętać, że ochroną objęta jest też osoba, która znajduje się w pobliżu. Maseczki jednorazowe są cienkie. Ich zaletą jest to, że łatwo się przez nie oddycha. Nie posiadają jednak żadnych filtrów. Z tego powodu nie są one bardzo skuteczną formą zabezpieczenia.

maseczka-jednorazowego-użytku

Maseczki chirurgiczne należy używać tylko jeden raz. Po ich zdjęciu należy je zutylizować. Powinieneś wyrzucić je do kosza przeznaczonego na odpady zmieszane. Możesz włożyć ją do woreczka foliowego, aby ograniczyć możliwość zakażenia się pracowników sortowni.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących tego jak dbać o maskę ochronną jednorazowego użytku. Pamiętaj, że powinieneś zdejmować ją i zakładać w odpowiedni sposób – za gumki lub troczki, bez dotykania części materiałowej. Przed założeniem i zdjęciem musisz też zdezynfekować ręce. Maska ochronna powinna ściśle przylegać do twarzy.

Jednorazowa maska ochronna bardzo szybko ulega zawilgoceniu i zabrudzeniu (zwłaszcza gdy jej użytkownik wykonał wcześniej makijaż twarzy). Dlatego został ustalony maksymalny czas jej użytkowania. Możesz nosić ją maksymalnie przez 1,5 godziny. Zalecana jest jednak jej wymiana co godzinę. Mokra maska nie tylko nie chroni przed drobnoustrojami, ale może też stać się źródłem infekcji.

Materiałowe maseczki wielokrotnego użytku

Popularnym rodzajem są także materiałowe maseczki wielokrotnego użytku. Powinny być one wykonane z 100% bawełnianego materiału. Dopuszczalny jest także len, wiskoza i wiskoza z domieszką poliestru. Powinny posiadać zakładki, które umożliwiają dopasowanie ich do kształtu twarzy oraz dodatkowe wzmocnienia po bokach. Maski materiałowe muszą szczelnie przylegać do skóry.

Materiałowe maseczki służą do wielokrotnego użytku, jeżeli materiał, z których są wykonane, jest dopuszczony do prania w temperaturach minimum 60℃. Musisz pamiętać, że ten typ zabezpieczenia nie chroni przed wirusem, a stwarza dodatkową barierę przed jego wniknięciem do dróg oddechowych. Niektóre maski materiałowe mają możliwość (dodatkowa zakładka) umieszczenia w nich filtra.

materiałowe-maski-wielorazowego-użytku

Materiałowe maseczki należy zakładać i zdejmować tak samo, jak maski jednorazowe. Pamiętaj, że mogą się one stać źródłem zakażenia dla Ciebie i innych. Ważny jest też czas noszenia takiej maski. Powinieneś wymienić ją na nową zawsze wtedy, gdy ulegnie zawilgoceniu. Za każdym razem trzeba zakładać nową maskę.

Jak czyścić maskę wielorazową? Powinieneś wyprać ją w pralce. Woda musi mieć minimum 60℃ i zawierać niewielką ilość środka piorącego. Pranie powinno trwać minimum 45 minut. Tylko w ten sposób usunięte zostaną drobnoustroje. Maski nie możesz prać z innymi ubraniami. Gdy wyschnie możesz ją wyprasować żelazkiem lub parownicą.

Maski z filtrem FFP3 i FFP 2

Dostępne są też maski ochronne z filtrem:

  • FFP2 – poziom filtracji utrzymuje się na poziomie 94%,

  • FFP3 – poziom filtracji utrzymuje się na poziomie 99%.

Maski FFP2 i FFP3 również służą do wielokrotnego użytku, jeżeli są dodatkowo oznaczone symbolem “R”. Są one skuteczne w zapobieganiu infekcji, ponieważ obecny w nich filtr zatrzymuje cząsteczki wirusa. Mają także wydłużony czas działania. Maskę można nosić bez przerwy nawet przez 8 godzin.

Jak dbać o maskę z filtrem FFP2 i FFP3? Przede wszystkim musisz przestrzegać zaleceń producenta dotyczących wymiany filtra. Może się to odbywać np. co 28 dni. Konieczne jest też utrzymanie maski w czystości oraz jej każdorazowa dezynfekcja środkiem na bazie spirytusu. Jednorazowe maski FFP2 i FFP3 powinieneś zutylizować, gdy skończy się żywotność filtra.

Maski ochronne typu Cambridge

Maski ochronne typu Cambridge składają się w całości z powierzchni filtrujących. Dzięki temu doskonale chronią przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami powietrza. Posiada filtr węglowy. Może być użytkowana przez 3–6 miesięcy (w zależności od jej konserwacji oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza). Po tym czasie traci właściwości ochronne.

Czyszczenie maski ochronnej Cambridge jest bardzo proste. Możesz myć ją ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Konieczne jest pozostawienie jej do samodzielnego wyschnięcia. Nie zaleca się czyszczenia i suszenia jej w pralce. Nie jest też konieczna specjalna dezynfekcja maski Cambridge. Filtr ulega dokładnemu wyczyszczeniu w trakcie prania.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz