Blog

HEPA, węgiel i szczelna filtracja- to co naprawdę ważne w oczyszczaczu

Rynek domowych oczyszczaczy powietrza znacznie się zmienił na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wraz z rozwojem technologii następują kolejne rewolucje w oczyszczaniu powietrza. Produkty poprawiające jego jakość stale są ulepszane, a ich efektywność rośnie. Dziś oferta na rynku jest wręcz przytłaczająca.

Komu warto zaufać?

Sobie i zdrowemu rozsądkowi. Przy tak różnorodnej ofercie modeli na rynku łatwo się pogubić. Na co więc zwrócić uwagę? Według mnie kluczowe kryteria to  jakość filtracji, jakość i wielkość filtrów HEPA i obecność dobrego filtra węglowego. Cała reszta, poziomy głośności, automatyzacja, własny czujnik,  jest oczywiście ważna, ale na koniec dnia, oczyszczacz ma przede wszystkim być skuteczny w zmienianiu powietrza zanieczyszczonego w czyste.

Filtr HEPA

Filtr HEPA to serce dobrego oczyszczacza.  HEPA to skrót od słów High Efficiency Particulate Air, co oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. O jego skuteczności świadczy fakt, że pierwotnie filtry te były opracowane dla projektu Manhattan (amerykańskiego programu budowy bomby atomowej). Miały służyć do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń radioaktywnych. Dziś, jest to już standard na rynku i praktycznie każdy oczyszczacz taki filtr posiada.

Ze względu na używanie filtrów HEPA w przemyśle są one poddawane procesom normalizacji. Określa je europejska norma EN1822: 2009 na bazie której powstała również międzynarodowa norma ISO 29463:2011.

Filtr działa na zasadzie fizycznego wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń. Według norm powinien zatrzymywać 99,97% cząstek o wielkości do 0,3 mikrona.

Nie każdy filtr HEPA jest taki sam

Żeby reklamować filtr jako filtr HEPA, sam filtr musi spełniać wymogi określone w normie wspomnianej wyżej. Jednak to, że filtr spełnia wymagania HEPA, nie musi oznaczać że taka jest też  całkowita wydajność systemu oczyszczacza powietrza . W rzeczywistości większość oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA nie jest testowana pod kątem całkowitej wydajności.

Ukrytym, rzadko wspominanym czynnikiem w pracy oczyszczacza jest  wyciek powietrza. Często zdarza się, że obudowa oczyszczacza powietrza nie jest hermetyczna. Oznacza to, że brudne, niefiltrowane powietrze ucieka bokami, przepływa wokół filtra HEPA przez małe otwory czy pęknięcia w ramie filtra. W niektórych przypadkach rzeczywista wydajność całego oczyszczacza to około 80%.

Dlatego są producenci, którzy szukają jak najbardziej szczelnych rozwiązań. Szwajcarski IQAir, zbudowało własny model filtra dzięki temu ich systemy filtracyjne są jeszcze bardziej wydajne. Filtry IQAir HyperHEPA usuwają 99,5% cząstek do 0,003 mikrona, czyli o 10 000% cząstek mniejszych niż cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona określane w odgórnych wytycznych.

O tym jakie właściwości filtracyjne mają inne modele zachęcam do poczytania tu: Jak wybrać oczyszczacz powietrza? [PORADNIK]

Dym, zanieczyszczania komunikacyjne, zanieczyszczenia gazowe? HEPA nie wystarczy

Filtry HEPA doskonale usuwają zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych. NIE usuwają jednak gazów, dymu ani zapachów z powietrza. W tym celu należy użyć filtra z węglem aktywnym.

Jak działa filtr węglowy? To proste!

Węgiel posiada ogromne właściwości absorbujące zanieczyszczenia ze względu na swoją porowatą budowę. Jest w stanie pochłonąć substancje w ilości bliskiej 20% własnej masy. Filtr węglowy dobrze wyłapuje związki chemiczne, pestycydy, metale ciężkie, ale też dym papierosowy, lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Niestety jego dużą wadę stanowi brak możliwości usuwania cząstek stałych (kurzu, alergenów) i mikroorganizmów.

Dlatego na polski smog najlepiej zaopatrzyć się w konstrukcje , w których filtry HEPA są uzupełnione wypełnione węglem aktywnym i stanowią. Ich zadaniem jest usunięcie zarówno zanieczyszczeń stałych jak i gazowych. Takie rozwiązania znajdziesz TU.

Powyższe rozwiązania to te, które sami testowaliśmy i możemy je zarekomendować.

NASZE REKOMENDACJE [PORADNIK] >>> 

Na rynku dostępne są również inne rozwiązania, o które często pytacie. Należą do nich jonizatory, ozonatory i oczyszczacze z lampą UV. Niestety co do ich skuteczności w usuwaniu typowych dla polskiej zimy zanieczyszczeń, mamy  wątpliwości i dlatego nie znajdziecie ich w naszej ofercie.

Jonizatory i ozonatory powietrza

Jonizator jonizuje powietrze ujemnie a ozonator dodaje ozon do powietrza, co w obu przypadkach skutkuje jego oczyszczeniem i odświeżeniem. Główna różnica między jonizatorem a ozonatorem to zastosowanie. Pierwszy lepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, natomiast drugi w większych.

Jonizator nie usuwa zanieczyszczeń. Produkuje za to jony, które przyciągają dodatnio naładowane cząsteczki zanieczyszczeń (kationy), powodując, że zanieczyszczenie opada i przykleja się do podłogi, ściany i mebli.

Co gorsza takie cząsteczki przedostają się do naszych dróg oddechowych. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że nagromadzenie zanieczyszczeń może powodować choroby serca, płuc i całego układu oddechowego.

Natomiast ozonatory wytwarzają ozon (O3) i wypuszczają go do powietrza. Jego działanie polega na silnej aktywności dodatkowego atomu tlenu, który po kontakcie z zanieczyszczeniem niszczy je całkowicie poprzez utlenienie.

Niestety, nawet przy niskim poziomie ozonu w powietrzu może on podrażniać drogi oddechowe, wywoływać ataki astmy, wpływać na samopoczucie. Na zwiększoną ekspozycję na ozon powinni uważać astmatycy i inni pacjenci z zaburzeniami układu oddechowego, gdyż objawy mogą się nasilić.

Oczyszczacze światłem UV

Jeszcze inną metodą oczyszczania powietrza jest promieniowanie bakteriobójcze w ultrafiolecie (UVGI).  Często używa się go do dezynfekcji sprzętu w szpitalach i zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych szczepów bakterii i wirusów.  Niestety nie jest to najskuteczniejsza metoda dla domowych oczyszczaczy. Dzieje się tak ponieważ domowe oczyszczacze powietrza UV nie świecą na nie światłem UV wystarczająco długo, aby bakterie i wirusy faktycznie unicestwić. Część bakterii potrafi się zregenerować i nadal stanowić zagrożenie dla naszego organizmu.

Co więcej, światło UV nie jest wstanie wyłapać zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych. Dodatkowo, wiele oczyszczaczy powietrza z lampą UV wytwarza wspomniany wyżej ozon.

Oczywiście większość oczyszczaczy UV ma zablokowane strumienie światła UV, ale nawet krótkotrwałe wystawienie na promieniowanie może spowodować trwałe uszkodzenie skóry i oczu.

Podsumowanie

Ze wszystkich dostępnych rozwiązań rekomendujemy oczyszczacze z filtrem HEPA i filtrem węglowym w różnych kombinacjach. Im solidniej skonstruowane, im większe filtry, tym lepiej. Oczywiście dobrze żeby jednocześnie oczyszczacz pracował cicho, miał nowoczesny wygląd i dało sie nim zdalnie sterować.

Tak, znamy parę rozwiązań prawie idealnych, ale na te idealne trzeba jeszcze poczekać. A wg mnie kluczowe kryterium to jednak powinna być jakość filtracji i obecność dobrego filtra węglowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza? Sprawdź nasze poradniki:

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? [PORADNIK]

NASZE REKOMENDACJE [PORADNIK]

Nadal masz pytania?

Daj nam znać! Postaramy się pomóc.

Komentarze

Dodaj komentarz