Blog

Gdzie zrobić test na COVID-19 dla pracowników? I dlaczego warto?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie zrobić test na COVID-19, powinieneś wiedzieć, że taką możliwość oferuje wiele prywatnych laboratoriów medycznych. Oznacza to, że do wykonania badania nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Dla Ciebie, jako właściciela firmy jest to dobra wiadomość. W ten sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, a tym samym uniknąć przestoju w pracy spowodowanego przymusową kwarantanną. Istnieje kilka rodzajów testów na COVID. Przedstawiamy wszystkie z nich i podpowiadamy, który jest najlepszy.

Testy na koronawirusa dla firm – dlaczego warto je wykonać?

Pracownicy firm mający codzienny kontakt z klientami lub pełniący obowiązki, których nie można wykonywać zdalnie, są stale narażeni na zakażenie koronawirusem. To na Tobie, jako pracodawcy, spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpiecznych warunków pracy. Jednym z elementów profilaktyki są testy na COVID.

Jeżeli zdecydujesz się wykonać testy na koronawirusa dla pracowników, zmniejszysz ryzyko przestoju w firmie. Może się tak stać, jeżeli Twoi podwładni zachorują lub zostaną wysłani na przymusową kwarantannę. Badanie pozwoli odizolować tylko te osoby, które faktycznie zostały zakażone wirusem.

Jako pracodawca powinieneś podjąć jeszcze inne kroki, które zwiększą bezpieczeństwo Twoich pracowników. Zwłaszcza gdy w Twojej firmie niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu przez cały czas lub ograniczenie kontaktu z innymi osobami. Jednym ze sposobów zarządzania ryzykiem epidemiologicznym jest aplikacja ok2work. Służy ona nie tylko do wczesnego wykrycia potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń (np. kontakt z osobą zakażoną), ale także do edukowania pracowników i ich bliskich.

Musisz pamiętać również o tym, że pomieszczenia biurowe i hale produkcyjne powinny być regularnie dezynfekowane. Niekiedy przez cały dzień przewija się przez nie setki osób, a jak wiemy, wirus przenosi się drogą powietrzną. Do oczyszczania powietrza z drobnoustrojów służą oczyszczające moduły wentylacyjne, ozonatory i zamgławiacze. Jeżeli nie wiesz, które urządzenie sprawdzi się w Twojej firmie, skorzystaj z konsultacji w zakresie wdrożenia procedur ochronnych.

Rodzaje testów na koronawirusa dla pracowników

dwa rodzaje testów na koronawirusa, które rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zalicza się do nich:

 • badanie genetyczne RT-PCR,
 • kasetkowy test antygenowy.

Pierwszy z nich polega na tym, że w próbce pobranej od człowieka poszukuje się materiału genetycznego wirusa. Jeżeli zostanie on stwierdzony, wówczas wynik jest pozytywny. Jak zrobić test na koronawirusa? Konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli. Badanie to jest bardzo skuteczne, jednak czas oczekiwania na wynik może wynosić nawet kilka dni.

Kasetkowy test antygenowy ma na celu znalezienie antygenów wirusa w organizmie człowieka. Są to substancje, które stymulują układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał, gdy dojdzie do kontaktu z patogenem. Tego rodzaju badanie również wymaga pobrania wymazu z nosogardzieli. Jednak jego wynik można otrzymać po zaledwie kilku minutach. Jest on mniej czuły od genetycznego testu na koronawirusa.

Istnieją także testy serologiczne. Służą one do wykrywania przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi. Do badania konieczne jest uzyskanie próbki krwi (np. z palca). Ich wynik jest niejednoznaczny – świadczy o przebytej infekcji, a ujemny wynik nie wyklucza zakażenia. Dlatego WHO rekomenduje, aby używać ich wyłącznie do badań epidemiologicznych.

Na pewno zastanawiasz się, jaki test na koronawirusa dla pracowników jest najlepszy. Większość ekspertów rekomenduje, aby firmy przeprowadzały kasetkowy test antygenowy. Sprawdza się on dobrze w celach prewencyjnych, jak i u osób, które miały bliski kontakt z zakażonym.

Jak i gdzie zrobić testy na COVID w firmie?

Kwestia tego, jak zrobić testy na COVID dla pracowników, nie jest trudna. Na początek powinieneś ustalić, ile osób chcesz objąć badaniem. Następnym krokiem jest zwrócenie się do wybranego laboratorium medycznego z prośbą o ofertę. Lista miejsc, gdzie można wykonać test na koronawirusa, jest dostępna w internecie.

Na pewno zastanawiasz się także, gdzie zrobić test na koronawirusa dla firm prywatnie. Są dwie możliwości. Badania można przeprowadzić:

 • w miejscu pracy,
 • w punkcie pobrań.

Pierwsza opcja jest wygodnym rozwiązaniem. Pracownicy laboratorium medycznego we wskazanym terminie stawiają się w Twojej firmie i przeprowadzają badania chętnych pracowników. Jednak spoczywa na Tobie obowiązek zapewnienia odpowiedniego miejsca. Gdzie zrobić testy na COVID dla pracowników? Może być to gabinet pielęgniarki lub inne, wyznaczone pomieszczenie. Powinno ono umożliwić zachowanie zasad bezpieczeństwa przed zakażeniem koronawirusem. W znalezieniu odpowiedniego rozwiązania może pomóc Ci AseptycznaFirmazespół ekspertów, którzy wspierają firmy w organizacji miejsc pracy tak, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracownikom i klientom.

Kiedy wykonać testy na COVID wśród pracowników?

Oprócz tego, gdzie zrobić test na koronawirusa wśród pracowników, powinieneś wiedzieć kiedy należy go wykonać. Jest to wskazane przede wszystkim w sytuacji, gdy u jednej z osób pracujących w Twojej firmie wystąpią niepokojące objawy lub zostanie potwierdzone zakażenie (np. po teście na COVID zleconym przez lekarza). Testy na koronawirusa dla pracowników można przeprowadzić także okresowo. Musisz jednak pamiętać, że badanie nie może być przymusem.

Czy test na COVID-19 boli?

Wiele osób obawia się, czy test na koronawirusa boli. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości danej osoby. Może się zdarzyć, że podczas pobierania wymazu z nosogardzieli lub pobierania próbki krwi pojawi się dyskomfort. Nie utrzymuje się on jednak zbyt długo i nie jest przyczyną żadnych późniejszych powikłań.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Testy na koronawirusa nie wymagają specjalnych przygotowań. Osoby, którym zostanie pobrany wymaz z nosa lub gardła, są proszone o powstrzymanie się na 2–3 godziny przed badaniem od:

 • spożywania posiłków,
 • mycia zębów lub płukania jamy ustnej przeznaczonymi do tego środkami,
 • palenia papierosów,
 • żucia gumy,
 • stosowania aerozolu do nosa lub gardła.

Bezpośrednio przed wykonaniem testu na koronawirusa z nosogardzieli nie można wydmuchać nosa. Należy także wyjąć protezę. Twoi pracownicy powinni mieć przy sobie dokument tożsamości oraz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa (założyć poprawnie maseczkę na twarz, zdezynfekować ręce, zachować dystans od innych osób). Dokładne informacje dotyczące tego, jak zrobić test na COVID, zostaną udzielone przed badaniem.

 

Źródła:

 1. A. Wawrzyniak, K. Kuczborska, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki, Koronawirus 2019-nCoV – transmisja zakażenia, objawy i leczenie, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2019, t. 15, nr 4, s. 1-5.
 2. Food and Drug Administration, SARS-CoV-2 Test Kit (Real-time PCR) Instructions for Use.
 3. Stanowisko Zespołu do spraw koordynacji sieci laboratoriów COVID w sprawie możliwości wykorzystania testów wykrywających antygen SARS-CoV-2 w diagnostyce COVID-19 w Polsce z dnia 03.11.2020 https://www.gov.pl/attachment/baa5cd38-63e9-474b-bd8d-6266d52ae9a5 (dostęp 12.02.2021).
 4. W diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są trzy rodzaje testów, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-aktualnosci/241529,w-diagnostyce-koronawirusa-sars-cov-2-dostepne-sa-trzy-rodzaje-testow (dostęp 12.02.2021).

Komentarze

Dodaj komentarz