Blog

Film „Można panikować” – recenzja

To co widzimy wokół nas – to początek końca świata

Kilka dni temu pojawił się w Internecie film Jonathana L. Ramseya „Można panikować”, w którym głównym narratorem jest profesor Szymon Malinowski. Profesor na co dzień zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Choć w filmie dominuje jego osobista wizja, to nie brakuje w nim merytorycznej treści i wyjaśnienia wielu zjawisk zachodzących wokół nas.

Płoną lasy, mamy coraz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą. Jest coraz bardziej sucho, rzeki wysychają. Znikają lodowce w górach, znika lód morski w Arktyce, rozmarza wieczna zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery, podnosi się poziom morza,  zakwasza się ocean. Giną pszczoły, zanika bioróżnorodność. Mamy coraz silniejsze burze i cyklony. Plastik jest wszędzie…to wszystko nasz świat!

Film bierze udział w konkursie Millennium Docs Against Gravity. W związku z przeniesieniem festiwalu na jesień, organizatorzy festiwalu wyrazili zgodę na pokaz przedpremierowy online, ale w ograniczonym zakresie czasowym. Będzie dostępny w serwisie youtube.com do 7 czerwca obejrzyj tu.

Gorąco polecamy obejrzeć. Jeśli uznacie, że za mało w filmie tzw. twardych danych to zachęcamy do poszukania innych źródeł wiedzy na ten temat, np. naukaoklimacie.pl

Tym, którzy bardzo chcieli, ale nie zdążyli obejrzeć, polecamy czytać dalej. Przygotowaliśmy spis cytatów z filmu, które najbardziej nas poruszyły:

  • Musimy się obudzić. Jeśli się nie obudzimy, to nie przetrwamy dłużej niż kilkadziesiąt lat.
  • Nauka mówi, że do 2050 roku powinniśmy emisję gazów cieplarnianych ograniczyć do zera, by uniknąć tragicznych skutków.
  • Ludzie mówią, że w Polsce nie będziemy się ograniczać, bo największymi emitentami CO2 są USA i Chiny. Ale przeciętny Chińczyk emituje mniej niż przeciętny Polak. Poza tym, my tanio kupujemy produkty, które on za tę emisję wytworzył, więc nasz ślad węglowy jest większy niż to co emitujemy w kraju.
  • Część nas odejdzie z głodu, pragnienia, z zimna, gorąca i nie będzie nawet komu zrobić z tym porządku…o tym mówię ludziom od lat, ale nikt nie słucha. Ludzie nie wierzą w to co mówię, a ja wiem, że jeśli nie zrozumieją i nie zaczną działać to będzie koniec świata.
  • Ludzie myślą, że wybuch wulkanu emituje dużo więcej gazów cieplarnianych niż elektrownia w Bełchatowie…a jest dokładnie na odwrót.
  • 20 tysięcy lat temu była epoka lodowcowa. Wtedy średnia temperatura Ziemi, byłą 5 stopni Celcjusza mniejsza niż teraz. Nam grozi 5 albo 6 stopni zmiany temperatury do końca stulecia.

Profesor mówi w filmie jeszcze kilka ważnych słów:

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które miało lepiej, wszystkie następne będą miały gorzej. O ile w ogóle będą te następne pokolenia.

Jeśli nie o siebie, to zatroszczmy się chociaż o nasze dzieci i wnuki. Podejmijmy się choć drobnych zmian w naszym codziennym życiu. Starajmy się i zróbmy coś z tą Planetą. I z nami.

*Wszystkie cytaty z tekstu pochodzą z filmu

Komentarze

Dodaj komentarz