Blog

Jak działa Kaiterra Laser Egg 2 – sensor jakości powietrza.

To sprytne urządzenie błyskawicznie odpowie na pytanie, czy powietrze, jakim oddychasz, zawiera smog i szkodliwe substancje.

Dzięki sensorowi Kaiterra Laser Egg 2 możesz sprawdzić poziom smogu w domu, w pokoju dziecinnym, w biurze, a także podczas spaceru w parku. Jest lekki, przenośny, a jego bateria wystarczy na parę godzin pracy.

UWAGA: W sprzedaży dostępny jest już kolejne modele tego urządzenia, wyposażone w więcej funkcji Laser Egg 2 Plus oraz Kaiterra Laser Egg+ CO2.

Laser Egg 2 – jak działa?

Nazwa zapewne wzięła się od kształtu, bowiem po wzięciu do ręki przypomina przekrojone na pół jajo. Zrobiony jest z plastiku. Z przodu ma kolorowy ekran LCD o przekątnej 2,6 cala. Jednak jego prawdziwe – choć niewidoczne – serce, to wentylator. Zasysa on niewielką porcję powietrza z otoczenia, aby następnie przepuścić ją przez wiązkę lasera i skomplikowany system luster. Drobinki pyłów rozszczepiają światło lasera i na tej podstawie urządzenie potrafi precyzyjnie obliczyć, jaki jest aktualny poziom zanieczyszczeń. Dzięki tej technologii czas reakcji jest naprawdę błyskawiczny – poniżej jednej sekundy.

W czasie testów, które prowadziliśmy, szczególnie ciekawie wyglądało np. otworzenie okna i obserwowanie, co dzieje się ze wskaźnikami. W chłodne, bezwietrzne wieczory, poziom ostrzegawczy pojawiał się prawie od razu.

Kaiterra Laser Egg 2 – co mierzy?

Wynik pomiaru wyświetla się w międzynarodowej skali AQI – Air Quality Index, w wersji amerykańskiej i chińskiej. Praktyczna różnica między nimi jest taka, że gdy według norm amerykańskich (AQIUS) powietrze wokół nas jest już uznawane za zanieczyszczone, to chińskie normy (AQICN) wciąż określają je jako zdatne do oddychania. Urządzenie podaje jeszcze temperaturę, wilgotność powietrza oraz stężenie pyłów drobnych PM 2,5.

Sensor Kaiterra Laser Egg 2

Sensor Kaiterra Laser Egg 2 „w akcji” – mierzy poziom jakość powietrza w czasie podróży

Przypomnijmy – PM 2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Są groźne, ponieważ od razu dostają się do górnych dróg oddechowych, płuc i bezpośrednio wnikają do krwioobiegu. Dlatego ta informacja jest u nas istotna – ze względu na charakter „naszego krajowego smogu”, powstającego jako skutek ogrzewania domów śmieciami, odpadami węglowymi i węglem niskiej jakości. Przyjmuje się, że średnie roczne stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3. Ale jesienią i zimą w wielu polskich miejscowościach regularnie notuje się jego dziesięciokrotność.

Obsługa i funkcje inteligentnego domu

Używanie sensora Laser Egg 2 jest banalnie proste – sterują nim dwa przyciski. Aby z urządzenia wycisnąć więcej możliwości, należy pobrać z AppStore aplikację na iPhone, która wizualizuje dane na wykresach i pozwala zapamiętywać pomiary historyczne. Dla fanów technologii niezwykle ważna będzie też możliwość konfiguracji sensora w aplikacjach inteligentnego domu (Apple HomeKit). Urządzenie dobrze jest wtedy podłączyć do stałego zasilania – działa jak zestaw czujników, załączając np. oczyszczacz powietrza, gdy stężenie niebezpiecznych substancji przekroczy określony poziom.

Podsumowując – Laser Egg 2 to sensor bardzo przydatny w codziennej walce ze smogiem. Na pewno jeszcze wielokrotnie zobaczycie jego zdjęcia na moim blogu i profilu „Oddech to życie” na Facebooku, gdyż szybko nabrałam zwyczaju zabierania go ze sobą np. na spacery. W ten sposób wiem, czy razem z dziećmi możemy spokojnie spędzać czas na wolnym powietrzu. Z jego pomocą można też dokumentować smutne wycieczki, takie jak ta sprzed kilku dni:

W domu zaś produkt firmy Kaiterra jest nieoceniony, sygnalizując, kiedy powinniśmy włączyć oczyszczacz. W naszym sklepie znajdziecie najnowszą wersję tego urządzenia: sensor Laser Egg 2+ oraz Kaiterra Laser Egg+ CO2.

 

Komentarze

Dodaj komentarz