Blog

Domowe sposoby na kurz

Domowe sposoby na kurz – czyli jak wygrać nierówną walkę z kurzem

Sublokator, który zamieszkuje w 90% domów? Jest on u Ciebie i u mnie. To wszechobecny kurz, który osadza się na licznych przedmiotach oraz kryje się w wielu zakamarkach. Po za walorami estetycznymi, kurz także psuje atmosferę jaka Panuje w naszym domu. Jest szkodliwy na naszych układów oddechowych oraz może być przyczyną wielu chorób. Sprawdź jakie są przyczyny pojawiania się kurzu w domu oraz jak sobie z nim radzić.

Oczyszczacze powietrza – ochrona przed zanieczyszczeniami w Twoim domu

Kurz w domu – jakie niesie zagrożenia

Kurz do naszych domów dociera na wiele sposobów. Otwarte okna, towarzystwo zwierząt, a także okolica, w której mieszkamy, mogą być przyczyną pojawiania się kurzu w naszym domu.

Można powiedzieć, iż każdy z nas posiada swój własny kurz, który stworzył sobie sam. Wynika to ze sposobu mieszkania, oraz tego z czego zbudowany jest dom, czym pokryte są ściany i podłogi, a także nawet to czym zajmują się domownicy. Kolejnym ważnym czynnikiem zawartości kurzu jest także to czy mieszkają z nami zwierzęta. Pozostawiają one bowiem liczne komórki naskórka i swoją sierść.

Kurz osadza się praktycznie wszędzie co jest powodem, dla którego jest tak groźny dla naszego organizmu. Kurz to przede wszystkim niebezpieczne roztocza, które mogą być powodem zachorowań na liczne choroba układu oddechowego takie jak np. astma.

Udowodniono, że w kurzu gromadzi się wiele związków chemicznych takich jak bakterie, grzyby czy właśnie roztoczy. Mówi się, iż w 1 gramie kurzu, może znajdować się nawet 500 roztoczy. Ich odchody i kończyny są powodem wielu alergii.

Oczyszczacze powietrza – skuteczny ratunek na alergię

Kurz w domu – przyczyny i miejsca, gdzie gromadzi się najczęściej

Kurz gromadzi się praktycznie wszędzie. Są jednak miejsca w których wyjątkowo często lubi przebywać. Jeśli posiadamy w swoim domu stare meble, najczęściej w postaci ścianek meblowych, możemy być pewni, że każdy ich zakamarek gromadzi w sobie tysiące roztoczy. Nie możemy swobodnie posprzątać za takimi meblami, przez co gromadzi się za nimi wieloletni kurz. Podobnie jest z zasłonami, firanami i karniszami. Kurz gromadzi się w nich niezwykle szybko. Z mocą magnesu wychwytują wszystko co wpada do naszych mieszkań poprzez okna i drzwi. Są tego plusy, jednak tylko regularne pranie zasłon i firan może uchronić nas przed strząsaniem kurzu, do powietrza którym oddychamy. Kolejnym ulubionym miejscem kurzu są duże dywany i wykładziny, które również z racji dużych rozmiarów rzadziej wytrzepujemy.

Jeśli w naszym wnętrzu lubimy obecność tekstyliów, licznych narzut, pledów i koców musimy pamiętać, iż jest to doskonałe miejsce gromadzenia się kurzu i rozwoju roztoczy. Tak samo popiół z kominków czy dym papierosowy jest też powodem powstawania kurzu

Po za kurzem, który w naszym domu po prostu jest, warto pamiętać, że w dużych ilościach przynosimy go sami z zewnątrz. Nasze buty i ubrania są pełne ulicznego kurzu i toksyn.

Źródła zanieczyszczenia powietrza – które są najgroźniejsze? Sprawdź!

Domowe sposoby na kurz

Pierwszym podstawowym narzędziem w walce z kurzem, jesteśmy my sami! Nauczeni kilku korzystnych nawyków możemy ograniczyć jego występowanie w naszych domach. Ściągnie butów przed drzwiami, czy zainwestowanie w dobrą wycieraczkę powinno zahamować wnoszenie kurzu ulicznego do mieszkań. Częste pranie odzieży wierzchniej czy „wietrzenie” szaf powinno ograniczyć gromadzenie się kurzu w naszych ubraniach.

Warto też pamiętać, aby nie otwierać okien i nie wietrzyć mieszkań, gdy na zewnątrz jest tak sucho, że aż kurz unosi się i widoczny jest gołym okiem. Ten ruch kurzu jest szczególnie widoczny na drogach, po których poruszają się samochody. Warto zamknąć okno w okresie zmożonego ruchu, a podczas ładnej pogody często wietrzyć mieszkanie.

Kolejnym narzędziem jest oczywiście regularne sprzątanie. Najlepiej z zachowaniem kolejności, iż najpierw odkurzamy i myjemy górne partie a następne dolne. Wszystko za sprawą poruszania się kurzu, który poruszony opada na dół. Podczas sprzątania bardzo pomocny może okazać się odkurzacz z filtrem HEPA. Wiele podstawowych odkurzaczy w wyniku zasysania brudu, wypuszcza kurz za sobą, w wyniku czego ponownie osadza się na przedmiotach. Filtr HEPA ma za zadanie wyłapać wszelkie szkodliwe substancje.

Domowe sposoby na kurz – jak najlepiej czyścić meble i przedmioty?

Jeśli nie jesteś zwolenników chemii dostępnej w sklepach, dobrym pogromcą kurzu jest ciepła woda z mydłem lub zwykła woda, jeśli używany do mycia ściereczki z mikro-fibry. Możesz także pokusić się o samodzielne stworzenie „detergentu” na kurz w postaci wody, octu i kwasku cytrynowego. Skutecznie wyczyści powierzchnie na których zgromadził się kurz, oraz zapobiegnie ponownemu gromadzeniu się.

Jak przygotować się do sezonu smogowego [w 6 krokach]

Komentarze

Dodaj komentarz