Blog

Czy warto zainwestować w filtr powietrza do domu?

Miesiące od października niemal do kwietnia naszpikowane są tematami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza oraz smogiem. Sezon grzewczy w Polsce sprzyja dolegliwościom oraz nawet chorobom wywołanym niebezpiecznymi substancjami, jakie dostają się do naszych płuc. Niestety- w dużej mierze to my sami jesteśmy ich źródłem poprzez zanieczyszczanie powietrza śmieciami i złej jakości paliwem spalanymi w domowych kotłowniach. Jak sobie z tym radzić? Czy wystarczy maska antysmogowa, kilka kwiatków pochłaniających zanieczyszczenia powietrza, niewychodzenie z domu podczas wzrostu stężeń? A może warto zainwestować w filtr powietrza do domu? Przyjrzyjmy się pokrótce czym są zanieczyszczenia, jaki mają wpływa na nasz organizm i jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych.

Co zanieczyszcza powietrze i jaki to ma wpływ na nasz organizm?

zanieczyszczenie powietrza

Myśląc „zanieczyszczenie powietrza”, mamy na myśli od razu smog, a jest on jedynie jedną z możliwych form zanieczyszczeń. Smog to swoista chmura zawieszonych w powietrzu cząsteczek. Występuje najczęściej wtedy, gdy mamy bezwietrzną pogodę i wilgoć, a do atmosfery dostaje się masa pyłów, np. z palenia w domach węglem czy z ruchu samochodowego. W skład smogu wchodzą: tlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz pyły PM 10 i PM 2,5 (najczęściej). Pyły posiadają duży stopień dyspersji, co oznacza, iż mogą one „wisieć” w atmosferze przez bardzo długi okres. Są niezwykle niebezpieczne poprzez swoje mikrometrowe rozmiary, dzięki którym z każdym wdechem przenikają do naszego krwioobiegu, w tym do mózgu.

Działanie smogu (zwłaszcza to długotrwałe) ma bardzo zły wpływ na organizm ludzki. Szacuje się, iż odpowiada za zgon około 40 000 Polaków rocznie. Oczywiście nie bezpośrednio, a poprzez wiele często przewlekłych chorób na jakie zapada coraz więcej osób. Przez zanieczyszczenia powietrza- w tym smog- nabawiamy się:

– chorób nowotworowych (płuca, krtań, tchawica, itd),

– chorób układu krwionośnego i serca,

– spadku odporności i częstych infekcji,

– niewydolności oddechowej,

– chorób takich jak astma i różnego rodzaju alergie.

Jak widać skutki wystawiania się na zanieczyszczone powietrze (zwłaszcza długotrwale) są niezwykle poważne. Należy dokładać starań, by swoim działaniem ograniczać ich powstawanie. Dobre metody to: palenie dobrej jakości węglem lub ogrzewanie gazowe/ elektryczne, rzadsze korzystanie z auta.

Czy istnieją sposoby na filtrowanie powietrza w domu? Otóż istnieje kilka rodzajów domowych filtrów powietrza

Technologia oczyszczająca powietrze, czyli domowe filtry powietrza

Chcąc przynajmniej we własnym domu mieć zdrowe powietrze, potrzebujemy wyposażyć się w dobry oczyszczacz powietrza do domu. Filtry powietrza do domu są w stanie wyeliminować blisko 100% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, którym oddychamy. Na rynku znajdziemy różne rodzaje filtrów, w tym: filtry węglowe, filtry HEPA, filtry wodne, elektrostatyczne oraz fotokatalityczne. Wybierając filtr powietrza do domu należy wziąć pod uwagę jego głośność działania, tryb działania, koszty eksploatacji, wydajność, łatwość nabycia części zamiennych, łatwość obsługi czy dodatkowe funkcje filtra.

Więcej na ten temat: Jak wybrać oczyszczacz powietrza? [PORADNIK]

Najczęściej w domowych oczyszczaczach stosowany jest obecnie filtr HEPA. Domowy filtr powietrza HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) składa się z włókien wychwytujących z powietrza wszelkie cząstki nie mniejsze niż 0,3 µm. Filtry te wykonane są z polpropylenu, który wyglądem przypomina bibułę, na którą wychwytywane są zanieczyszczenia. To niezwykle efektywny domowy filtr powietrza. Ten rodzaj domowego filtra kumuluje także alergeny, jak np. roztocza, ale także sierść zwierząt oraz pleśń. To zdecydowany sprzymierzeniem zdrowego domu. Do głównych zalet tego domowego filtra zaliczymy niemal 100% skuteczność, eliminację pyłów zawieszonych oraz nie uwalnianie ich ponownie.

Ważnym składnikiem domowej filtracji jest filtr węglowy, z węgla aktywnego. Węgiel posiada ogromne właściwości absorbujące zanieczyszczenia i jest w stanie pochłonąć substancje w ilości bliskiej 20% własnej masy. Domowy filtr w postaci węgla dobrze wiąże związki chemiczne- rozpuszczalniki, WWA, pestycydy, metale ciężkie, ale też dym papierosowy, lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Natomiast trzeba pamiętać, że sam filtr węglowy nie wystarczy, nie usuwa on  cząstek stałych (kurzu, alergenów) i mikroorganizmów.

Stosując techniczne nazewnictwo warto wziąć pod uwagę, iż nazwa filtr tyczy się ramki filtrującej, którą umieszczamy w oczyszczaczu. Dość często jednak nazwa filtr jest również przyporządkowywana oczyszczaczom jako całym urządzeniom.

Komentarze

Dodaj komentarz