Blog

Czy warto biegać w masce?

Do tej pory bieganie w masce wiązało się jedynie i aż ze zjawiskiem smogu. Głównie jesienią i zimą. Od dłuższego już czasu uczymy się jednak żyć z maskami na co dzień. Nadchodząca jesień i zima pokażą czy obowiązkowe będzie ich użycie także podczas uprawiania sportów- jak to było wiosną. Przyjrzyjmy się jednak głównie maskom antysmogowym i temu jak wpływają na bieganie. Czy zdrowo jest w nich biegać i czy jest to w ogóle możliwe?

Ruch na świeżym powietrzu jesienią i zimą

Niestety, jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest często gorsza niż na zewnątrz.  Dotyczy to zarówno smogu jak i wirusów czy alergenów. Smog w wysokich stężeniach, zwłaszcza ten, z którym mamy do czynienia w największych polskich miastach, wdziera się z impetem także do pomieszczeń- chociażby przez okna i drzwi. Nie jest to ilość równa tej na zewnątrz, ale warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy niestety w stanie w 100% ochronić się przed szkodliwymi zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu,

Wielu sportowców i amatorów wybiera więc ruch na „świeżym” powietrzu i przeprowadzanie treningów w maskach antysmogowych. Biegając lub jeżdżąc na rowerze, warto wybierać na trening dni wietrzne. Najlepiej wybrać okolice lasu- z dala od kopcących kominów i od samochodów. Warto na bieżąco monitorować także stan powietrza i wybierać takie pory dnia na trening, kiedy to smog jest stosunkowo najmniejszy.

Maski antysmogowe do biegania i nie tylko

maska antysmogowa do biegania

Maski antysmogowe dla biegaczy i innych sportowców projektowane są tak, by jak najbardziej minimalizować ilość smogu dostającego się przez drogi oddechowe do organizmu człowieka. Są jak najbardziej lekkie i mają sprawiać wrażenie jakby wcale ich nie było. Jednocześnie mają spełniać swoją funkcję jak najlepszego filtrowania powietrza.

Maski antysmogowe przeznaczone dla biegaczy, rowerzystów i innych sportowców wyposażone są w filtry węglowe (np. filtr N95), które chronią przed pyłami smogowymi PM 2,5 i PM 10, a także przed innymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi czy chemicznymi zawartymi w powietrzu. Dobrej klasy filtr bardzo skutecznie zatrzymuje wszelkie wirusy, bakterie i inne cząsteczki mogące mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie sportowca. Odpowiedni filtr powinien zatrzymywać nawet cząsteczki o wielkości rzędu 0,3 μm. Przy wyborze maski antysmogowej warto zwrócić uwagę, by posiadała takie cechy jak:

– lekkość i dobre dopasowanie do twarzy,

– odpowiednia ochrona przed zanieczyszczeniami zawartymi w smogu, w tym przed bakteriami i wirusami (co ważne zwłaszcza w dobie pandemii),

– wyposażenie w wielowarstwowy filtr węglowy, który można łatwo wymieniać,

– wygoda i łatwość mocowania.

Wybierając maskę antysmogową wybrać możemy spośród masek wyposażonych w trzy podstawowe rodzaje filtrów. Najlepiej jest zasięgnąć rady sprzedawcy- specjalisty w tym zakresie i dobrać maskę odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

Te trzy rodzaje filtrów to:
– DACC (najlepsze do użytku codziennego),
– Hepa- Type (świetnie sprawdzają się u sportowców),
– kombinacyjne Hepa- Type i DACC.

Komentarze

Dodaj komentarz