Blog

Benzen – Truciciel, którego nie widać

Benzen – Truciciel, którego nie widać

Czy wiesz, że powietrze, którym oddychamy wewnątrz naszych domów oraz mieszkań może być nawet do pięciu razy bardziej toksyczne niż to na zewnątrz?

Dlaczego? Najogólniej rzecz biorąc chodzi o obecność chemii budowlanej, z której wykonane są nasze wnętrza, a na chemię tę składają się wszelkiej maści lakiery, tynki, farby, kleje i wiele innych substancji. To właśnie w tych produktach czają się spore ilości różnorakich substancji chemicznych, z grona których dziś przyjrzymy się benzenowi.

Benzen – Truciciel, którego nie widać

woman paiting wall

Czym jest benzen?

Benzen należy do węglowodorów aromatycznych. Jest to bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu. Nie rozpuszcza się on w wodzie i jest substancją toksyczną. Benzen otrzymywany jest z ropy naftowej lub smoły pogazowej. W formie pospolitej używa się go w różnego rodzaju barwnikach, środkach czyszczących, farmaceutykach, rozpuszczalnikach farb oraz lakierów. Benzen stosuje się do ekstrakcji tłuszczów oraz olejów roślinnych, a także stanowi wysokoenergetyczny składnik benzyny silnikowej. Pochodnymi benzenu jest toluen i ksylen. W wielu krajach benzen stosuje się w bardzo ograniczonym zakresie przez swoją toksyczność.

Dlaczego benzen jest niebezpieczny?

Jak już wspomniano, benzen jest substancją szkodliwą, toksyczną i bardzo łatwopalną. Jest to jedna z najgroźniejszych substancji przemysłowych. Najbardziej zagrożone w kontakcie z benzenem są drogi oddechowe oraz naturalnie, skóra. Benzen posiada silne działanie narkotyczne, a do zatrucia (z towarzyszącą utratą świadomości) dochodzi przy stężeniu około 10 000 mg/m1.

Śmierć chorego następuje, gdy stężenie substancji przekroczy 60 000 mg/m1. Gdy benzen znajdzie się w naszym organizmie przedostaje się do krwi. Wraz z nią transportowany przenoszony jest do tkanek bogatych w lipidy oraz w tłuszcze. W tkankach tych benzen zaczyna mieć dużo wyższe stężenie niż to, które miał we krwi. Przebadano, iż późnym następstwem narażenia na kontakt z benzenem może być nawet wystąpienie białaczki szpikowej.

Pierwszymi objawami zatrucia tą substancją są bóle oraz zawroty głowy, może wystąpić euforyczne podniecenie (objawy narkotyczne), czasem drgawki, zamroczenie oraz porażenie. Gdy zatrujemy się drogą oddechową, a stężenie substancji jest duże, może dojść nawet do natychmiastowego zgonu. U zatrutego przez dłuższy czas mogą utrzymywać się takie objawy jak: duszności, kołatanie serca, drętwienie oraz sinienie palców, potliwość, stany podgorączkowe, oczopląs, a nawet napady padaczkowe. W dłuższej perspektywie czasu, może okazać się, że zatruty został nawet szpik. Prowadzi to do wystąpienia wspomnianej już białaczki szpikowej.

W przypadku zatrucia benzenem podawana jest doustnie parafina.

Jak wystrzegać się benzenu w swoim domu?

Widać jak na dłoni, iż z benzenem nie ma żartów i jest to bardzo toksyczna substancja lotna. Oczywiście w 100% nie da się jej wyeliminować, ale są sposoby, by znacznie ograniczyć jej wdychanie. Najnowsze wieści z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (2019) donoszą, iż modyfikacji genetycznej uległ tam bluszcz Pothos. Dzięki nauce radzi sobie doskonale z całkowitym wchłanianiem benzenu. Roślina zamienia benzen w mniej szkodliwy fenol. Takich roślin jest więcej i w skutecznej walce z benzenem mogą nam pomóc popularne w domach draceny, areki, daktylowce, figowce, skrzydłokwiaty, sansewierie i gerbery. Poza roślinami można wyposażyć swój dom w dobrej jakości oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze, zależnie od ich klasy, radzą sobie z takimi zanieczyszczeniami jak dym papierosowy oraz smog, cząsteczki kurzu, roztocza, drobnoustroje, wirusy, bakterie, alergeny, zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe. By pozbyć się benzenu, wybrać należy urządzenie stricte antysmogowe. Powinien być to oczyszczacz z wysokiej klasy filtrem HEPA lub filtrem z aktywnym węglem. Filtracja HEPA i węgiel aktywny pozwalają na bardzo precyzyjne usuwanie zanieczyszczeń, także najdrobniejszych oraz najgroźniejszych.

Komentarze

Dodaj komentarz