Blog

Jak przygotować się do sezonu smogowego [w 6 krokach]

Smog zimowy – ten najgroźniejszy – trwa w Polsce tak jak zimno: od października do marca. Sprawdź jak się przygotować i zadbaj o zdrowie swoje i bliskich.

Niestety kolejny rok z rzędu potwierdzają się dane, które Najwyższa Izba Kontroli opublikowała tuż przed początkiem sezonu smogowego 2018/2019 w  raporcie na temat smogu. Wynika z niego zła i dobra wiadomość. Dobra jest taka, że w przyszłości smogu w Polsce nie będzie. Zła, że nastąpi to dopiero za jakieś 24 do 100 lat (w zależności od rejonu Polski i prowadzenia polityki smogowej). To niestety ten rodzaj żartu, który jest śmieszny, smutny i straszny zarazem.

Polska jest czarnym punktem na mapie Europy, jeśli chodzi o jakość powietrza. Szczególnie jest to odczuwalne w miesiącach zimowych, gdy temperatura spada poniżej zera, a w tysiącach miast, miasteczek, na przedmieściach aglomeracji, w milionach starych, źle ocieplonych domów, w przestarzałych piecach zaczyna się palić czym popadnie. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku w Polsce umiera 46 tys. (!) ludzi.

 

Smog nie zNIKnie

Według NIK zabijają nas: niewystarczające działanie odpowiednich władz (ministerstw, samorządów wojewódzkich i gminnych), fatalne przepisy dotyczące jakości paliw stałych (zabezpieczające głównie interesy lobby węglowego) i zawieszony w powietrzu najdrobniejszy pył PM 2,5 (powoduje on choroby układu krążenia i oddechowego, astmę, zawały, wylewy krwi do mózgu, raka płuc).

Działania antysmogowe są niewystarczające. I mówią to już nie tylko aktywiści miejscy i ekolodzy, ale nawet Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu wynika, że smog będzie z nami jeszcze co najmniej 24 lata.

dymiący komin

 

Dlaczego o tym piszemy? Bo jeśli czytasz ten tekst, to znaczy, że stan zdrowia – Twój i Twoich bliskich – nie jest Ci obojętny. Że postanowiłeś / postanowiłaś coś z tym zrobić. Nie jesteś z tym sam / sama. Według lipcowego badania CBOS stan środowiska to dla Polaków trzeci najważniejszy problem, z jakim borykają się lokalnie. W osiem lat potroiła się liczba zaniepokojonych stanem powietrza w Polsce.  To bardzo dobry znak. Wzrost świadomości to pierwszy krok w kierunku podjęcia antysmogowej działalności. Naszym zdaniem presja obywatelska ma sens, szczególnie kiedy przybiera ogromną skalę. Nie można jednak zapominać ochronie swojej i swoich dzieci. Smog atakuje Cię codziennie – gdy wyjdziesz z domu / mieszkania w chłodny dzień, wkrada się przez okna i otwory wentylacyjne. Mamy nadzieje, że poniższe porady pomogą Wam przygotować się do walki z nim w sezonie 2018-2019.

 

Jak przygotować się do sezonu smogowego – poradnik dla zupełnie początkujących.

KROK 1 – sprawdź co Cię truje.

Jesteś zupełnie zielony / zielona? Nie szkodzi – oto porcja wiedzy. Najpierw przeczytaj nasz tekst o tym, czym właściwie jest SMOG i dlaczego jest tak groźny.

KROK 2 – sprawdzaj stan jakości powietrza.

Możesz to robić korzystając ze stron internetowych i aplikacji, monitorujących stan powietrza. Najpopularniejsze to m.in. Airly (mapka online, wersja na Android oraz iOS) oraz aplikacja AirVisual (wersja na urządzenia z Androidem oraz na iOS .

Można też korzystać z oficjalnej aplikacji przygotowanej przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska, ale ma ona dane z mniejszej liczby stacji niż np. Airly.

Niezwykle przydatna (i widowiskowa!) jest aplikacja z prognozą pogody Windy.com. Już na pierwszy rzut oka widać, czy wieje lub będzie wiało. A jeśli wieje – to zazwyczaj smogu nie ma. Jeśli zaś interesuje Cię stan powietrza w całej Europie – można znaleźć tu mapę z całego kontynentu.

KROK 3 – kup miernik lub zainwestuj w stację pomiarową.

Miernik stanu powietrza to na co dzień niezwykle przydatne urządzenie. Sama używam na przykład  najnowszego modelu przenośnego sensora Kaiterra Laser Egg 2+, który błyskawicznie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy można bezpiecznie oddychać w domu i na zewnątrz. „Jajko” występuje w różnych wersjach – tu znajdziecie porównanie modeli Laser Egg.

Air Visual Pro

Do domu bardzo polecam stację pomiarową Air Visual Pro. Oprócz danych nt zanieczyszczenia powietrza pokazuje poziom CO2 w pomieszczeniu, prognozę pogody, można w niej ustawiać częstotliwość pomiarów i daje dostęp do dokładnych danych historycznych oraz możliwość ich ściągnięcia.

Wszystkie mierniki z naszego sklepu znajdziesz tutaj

KROK 4 – kup maskę antysmogową dla siebie i rodziny

Maska to podstawowy sposób, aby się zabezpieczyć, gdy zimą wychodzimy z domu. Na szczęście jest już dostępne na rynku sporo różnych modeli, zarówno jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku (a część z nich, kolorowa, wygląda naprawdę odjazdowo). Pisaliśmy sporo o tym jak wybrać maskę antysmogową.

KROK 5 – włącz oczyszczacz powietrza

Oczywiście w domu w masce siedzieć nie będziemy. Dlatego niezbędne jest kupienie oczyszczacza powietrza. Do mniejszych mieszkań wystarczy jedno urządzenie. W przypadku domów czy segmentów często potrzeba jest dwa lub trzy. Najlepsze rozwiązanie to jedno duże urządzenie do przestrzeni wspólnych (salon-jadalnia) oraz kilka mniejszych do sypialni. Z naszego poradnika dowiesz się jak wybrać oczyszczacz powietrza. Jakiś czas temu przygotowałam też dla Was szereg osobistych rekomendacji

– to subiektywny wybór, ale wynika z doświadczenia. Jeśli na przykład szukacie czegoś o dobrym wskaźniku możliwości i ceny, warto przyjrzeć się ofercie koreańskiej firmy Winix. Z kolei dla tych, którzy przede wszystkim szukają najwyższej jakości bez kompromisów, wprowadziliśmy niedawno – jako pierwsi w Polsce – oczyszczacze szwajcarskiej firmy IQAir.

oczyszczacz IQAir

Każde z tych urządzeń to prawdziwy majstersztyk zastosowanych różnorodnych rodzajów filtrów, ich wielkości, wydajności i jakości. Oczyszczacze spod znaku IQAir jako jedyne spełniają dziś najwyższą europejską normę EN 1822 do zastosowań domowych.

KROK 5 – ogranicz wychodzenie z domu

Zorientuj się, kiedy powietrze w Twojej okolicy staje się szczególnie niezdrowe. Może rano i wieczorem, gdy sąsiedzi palą w piecach? Zatem w ciągu dnia, gdy siedzą w pracy, warto przewietrzyć dom. Ta wiedza przyda się także, jeśli planujesz z dziećmi pobyt na „świeżym” powietrzu.

 

Jak przygotować się do sezonu smogowego – poradnik dla zaawansowanych

Skoro czytasz tę część poradnika, zapewne wiesz już sporo na temat jakości powietrza i ochrony, jaką możesz sobie zapewnić. Sama też dbam o zdrowie moje i rodziny (w tym córek-bliźniaczek). Z doświadczenia wiem, że rozpoczynając kolejny sezon trzeba przejść przez szybką check-listę:

  • Sprawdź stan masek antysmogowych.

W przypadku masek jednorazowych sytuacja jest jasna – maksymalnie kilka dni używania i do kosza. Ale już sprzedawane u nas modne Maski Cambridge powinny starczać na cały sezon, czyli teoretycznie 3-6 miesięcy. Ale przecież nie codziennie nosimy maskę. Nawet w sezonie, gdy trochę powieje, stan powietrza staje się znośny i można z niej zrezygnować. Czyli ile? Producent podaje, że przy średnim zanieczyszczeniu powietrza, filtr w maskach Cambridge działa 200-300 godzin. Potem przestaje spełniać swoją rolę i trzeba kupić nową. Trzeba więc zrobić krótki rachunek sumienia i przypomnieć sobie, jak często korzystaliśmy ochrony. Czy Twój tryb życia zakłada częste przebywanie na zewnątrz? Dojeżdżasz do pracy / szkoły, codziennie korzystasz z komunikacji miejskiej, spacerujesz ulicami – raczej wymień.

Jeśli jednak robisz to sporadycznie i uznajesz, że maski z zeszłego sezonu wciąż działają, dobrze jest je umyć ciepłą wodą z odrobiną mydła. WAŻNE: Zwróć też uwagę, jak maska była przechowywana. Czy nie była zawilgocona (co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni)? Najlepiej przechowywać maskę, która uprzednio została przeprana oraz wysuszona. I oczywiście w suchym miejscu. Jeśli masz wątpliwości – nie ryzykuj i kup nową Maskę Cambridge.

To również okazja do przetestowania całkiem nowego wzoru 😉

  • Czy Twój oczyszczacz daje radę?

To częsty problem. Wiele rodzin zastanawia się, jak zapewnić „pokrycie” domu świeżym powietrzem. Zaczynacie często do jednego urządzenia, a potem dokupujecie kolejne. To właściwa metoda.

Poszukując optymalnych rozwiązań – warto policzyć szybko, jaką kubaturę pomieszczeń oczyszczacz musiał obsługiwać i porównać z deklarowaną przez producenta wydajnością (o tym, jak dobrać moc oczyszczacza powietrza pisałam już na blogu). Rozsądnym rozwiązaniem jest często kupienie jednego silnego oczyszczacza do salonu / kuchni / jadalni oraz mniejszych – do każdej z sypialni.

  • Wymień filtry i zrób serwis.

Większość producentów podaje informacje, na ile godzin pracy wystarczają załączone do oczyszczaczy filtry. Łatwo znajdziesz je w instrukcji lub na pudełku. Poza tym – spora część urządzeń potrafi sygnalizować konieczność wymiany filtrów. Ale nawet jeśli kontrolki się nie świecą, warto przed sezonem rozmontować ruchome części, otrzeć je z kurzu. Wielu znajomych sprzedaje patenty, że filtry wstępne można czyścić za pomocą odkurzacza (sprytnie). Również dlatego, że często po prostu zaciągają z pomieszczeń kurz, włosy czy sierść zwierzaków.

Oczyszczacze z funkcjami nawilżania powinny mieć dokładnie umyte i wysuszone przed sezonem te elementy, które zanurzone są w wodzie (szczegóły znajdziecie w instrukcjach).

Jeśli sprzęt antysmogowy był kupowany w naszym sklepie i nie wiesz, jakich przygotowań przed sezonem wymaga – zachęcamy do kontaktu z „Oddech to życie”

– podpowiemy i doradzimy. Do usłyszenia!

Komentarze

Dodaj komentarz