Blog

Oczyszczacz powietrza do domu – moje osobiste rekomendacje

Sprawdziłam wiele produktów i oto mój prywatny ranking – najlepsze oczyszczacze do pokoju dziecinnego, sypialni czy dużego salonu. Dla oszczędnych, dla alergików albo dla tych, którzy cenią sobie design.

Jakiś czas temu napisałam poradnik jak wybrać oczyszczacz powietrza, a ponieważ pytacie często w komentarzach, co mogę doradzić, postanowiłam podzielić się z Wami opinią na podstawie wielu miesięcy własnych prób i błędów. Wszystkie te urządzenia przetestowałam sama lub moi najbliżsi. Podzieliłam na kilka grup, w zależności od potrzeb.

Pamiętajcie tylko, że to mój subiektywny ranking – możliwe, że Wasze opinie i oceny będą inne (zachęcam do podzielenia się nimi). Nie ma oczyszczacza idealnego – przed kupnem zawsze trzeba sprawdzić:

 • czy nadaje się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował
 • jak głośno pracuje
 • czy jest odpowiednio wydajny (jak szybko wymienia powietrze w pomieszczeniu)
 • jaka będzie jego przydatność w stosunku do ceny.

I jeszcze jedna ważna uwaga – nie zawsze zakup największego (najmocniejszego) urządzenia jest najlepszą opcją. Przykładowo – jeśli Twoje mieszkanie to trzy pokoje i 80 m2, jeden model nie „załatwi” problemu, nawet jeśli producent obiecuje efektywność na 95 m2. Lepiej kupić trzy skromniejsze urządzenia: nieco mocniejszy ustawić w salonie / kuchni, zaś dwa o mniejszej mocy – w sypialniach. W ten sposób masz pewność, że powietrze jest filtrowane w każdym zakątku Twojej przestrzeni.

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecinnego 

Najmłodsi członkowie rodziny są wyjątkowo narażeni na szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza, bo najmniejsze cząsteczki pyłów – PM 2,5 – bezpośrednio przenikają do krwioobiegu i atakują już w okresie płodowym. Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine w USA dowiedli, że dzieci do 11 roku życia są najbardziej zagrożone rozwojem astmy wywołanej przez smog. Dlatego tak ważne jest, aby jak najczęściej oddychały zdrowym powietrzem.

Na szczęście dziecinne sypialnie to niewielkie pomieszczenia, w których stosunkowo tanim kosztem można zapewnić odpowiedni poziom filtracji. Polecam szczególnie Blueair 280i  ,który zapewnia w ciągu godziny 5-krotną wymianę powietrza na powierzchni do 26 m. kw. Jeśli chcecie wiedzieć, jak sprawdza się w rodzinie z małymi dziećmi, które dodatkowo – jak to dzieci – łapią w zimie infekcje, to polecamy test naszego oczyszczacza, który niedawno przeprowadzili autorzy Bloga Crazy Nauka.

Inny model, który dobrze sprawdzi się w pokoju dziecinnym, to Blueair 411, najmniejszy i najtańszy produkt tej szwedzkiej firmy, pracujący na powierzchni do 15 m2. Mimo niewielkich rozmiarów (40 x 20 cm) oraz małej wagi (zaledwie 1,5 kg) jest stosunkowo wydajny, a przy tym cichy i energooszczędny. Obsługuje się go za pomocą jednego przycisku. Jest też efektowny – po prostu bardzo fajnie wygląda, a kolor można dobierać do umeblowania i ścian.

yoga

Jego atutem jest niska cena – jeśli u Ciebie każdy domownik ma swój pokój i nie ma dużych, otwartych przestrzeni, można zainwestować w kilka urządzeń, aby członkowie rodziny oddychali świeżym powietrzem tam, gdzie najczęściej lubią przebywać.

Oczyszczacz do salonu, większych pomieszczeń i dużego domu

Jeśli macie taką potrzebę, wyboru należy dokonać, zwracając uwagę na dwa parametry:

 • Po pierwsze – wydajność: wskaźnik CADR, czyli ile powietrza przefiltruje się w ciągu godziny. Producenci podają to w metrach sześciennych, ale też od razu przeliczają na maksymalną powierzchnię w metrach kwadratowych, które urządzenie obejmie swoim zasięgiem. I tak polecam Wam Winix U 450 (do 98 m2), który ma wyjątkowo dobry stosunek wydajności do ceny. Do dużych pomieszczeń nadaje się też Blueair 680i, to prawdziwy potwór, potrafi pożreć naprawdę sporo zanieczyszczeń, ale prawie już pół-przemysłowy sprzęt, dość drogi, ważący 16 kg
 • Ważna jest też głośność urządzenia i to, jak skutecznie pracuje na najniższym możliwym programie / biegu / mocy (zazwyczaj jest to również program najcichszy). Niektóre oczyszczacze nie nadają się do sypialni, gdyż po prostu nadmiernie hałasują. Tu zwracam Waszą uwagę na szwedzkie Wood’s, na przykład ELFI 900 (wydajny do 80 m2). Nie są co prawda najpiękniejsze, ale są zrobione z metalu, a nie plastiku i  mają inną konstrukcję niż Winixy czy Blueairy: brudne powietrze najpierw przechodzi przez jonowy filtr HEPA, który wyłapuje większość toksycznych cząstek, a dopiero potem przez klasyczny filtr węglowy. Dzięki tej technologii Wood’s nie muszą wymuszać sztucznie obiegu powietrza, a więc nie mają głośno pracujących wentylatorów. Dlatego polecam je do sypialni w Waszych domach.

 • Do skutecznej „obsługi” dużych pomieszczeń szczególnie polecam też produkty szwajcarskiej firmy IQAir. To prawdziwe Ferrari wśród oczyszczaczy – imponują nie tylko ceną, ale również wydajnością i największą na rynku powierzchnią wykorzystanych filtrów (aż 3 ich rodzaje). Między innymi dzięki temu, jako jedyne, spełniają restrykcyjną normę europejską EN 1822 – efekt ich pracy to powietrze oczyszczone w 99,97 proc. To propozycja dla osób, które w walce ze smogiem poszukują bezkompromisowych rozwiązań – sprawdzonych i solidnych – z gwarancją najwyższej jakości. Modele IQAir poradzą sobie z powierzchnią od 65 – 90 m. kw.

Dla ceniących sobie ekologiczne rozwiązania

Ekologia jest szczególnie ważna dla szwedzkiej firmy Blueair, która promuje w ten sposób swoją serię Blue. Użyte przy jej produkcji elementy pochodzą od sprawdzonych dostawców, zaś wszystkie części nadają się do recyklingu. Te oczyszczacze zużywają też mniej energii elektrycznej (np. wspomniany już Blueair Blue 411 zaledwie 1,5 – 10 Watt). Do większych pomieszczeń nadaje się Blue 221.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Wprowadziliśmy niedawno do oferty urządzenia niemieckiej firmy Alfda, która specjalizuje się w produktach dla alergików. Jej oczyszczacze mają dodatkową funkcję jonizacji. Można wybrać jeden z trzech filtrów w zależności od problemu, który chcemy zwalczyć:

 • Alfda CleanAIR, który pochłania przede wszystkim kurz domowy, alergeny czy roztocza. Dzięki wbudowanemu filtrowi HIMOP z powietrza usuwane są niebezpieczne formaldehydy, benzeny, toulen(metylobenzen) oraz pyły PM2,5 i PM10.
 • Alfda AntiSMOKE – Jego budowa składa się z filtra wstępnego, który eliminuje większe pyły oraz filtra HEPA z węglem aktywnym stosowanego do usuwania niebezpiecznych dla zdrowia substancji zawartych w dymie. Usunie od 99,5% zanieczyszczeń do rozmiaru 0,1 mikrona
 • Alfda TrueHEPA – Filtr zbudowany z filtra katechinowego wstępnego i filtra trueHEPA. Eliminuje alergeny wziewne z powietrza, zarodniki grzybów oraz sierść zwierzęcą. Usunie 99,95% zanieczyszczeń o rozmiarze 0,1 mikrona

Do Waszych domów polecam oczyszczacz ALFDA ALR 550. Poradzi sobie z powierzchnią do 95 m2, a przy tym jest cichy (23-52 dB) i energooszczędny.

Oczyszczacze ciche i wydajne

O innej technologii filtracji wykorzystywanej przez firmę Wood’s pisałam już powyżej. Dzięki wykorzystaniu jonizacji w urządzeniu nie muszą pracować duże wentylatory, co wpływa na jego energooszczędność i cichszą pracę. Do pomieszczeń max 40 m2, na przykład sypialni, nadaje się oczyszczacz ELFI 300.

Z kolei ALFDA ALR 300 (skuteczny do 60 m2), który również ma wbudowany jonizator, przy pracy na najniższym biegu emituje zaledwie 16 dB szumu. To jedno z najcichszych urządzeń, jakie w ogóle są produkowane – polecam dla osób wrażliwych na hałas.

przekrój oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze – dobry stosunek ceny do jakości

Po całym sezonie poszukiwań i analiz różnych parametrów generalnie rekomenduję Wam oczyszczacze koreańskiej firmy Winix . Mają trzy poziomy filtracji, są bardzo ciche przy jednocześnie dobrych prędkościach przepływu powietrza, a wymienne zestawy filtrów – przy ich późniejszej eksploatacji – mieszczą się w rozsądnych cenach. Co ważne, Winixy dysponują uzupełniającą filtrowanie najnowocześniejszą technologią plazmową Plasma Wave (wytwarza jony dodatnie i ujemne, które w połączeniu z wodą neutralizują szkodliwe związki i mikroorganizmy).

Inny popularny i niedrogi produkt w naszym sklepie to produkowany w Wielkiej Brytanii Prem-I-Air Zeta Cool . Wygląda co prawda jak skrzyżowanie piecyka z kserokopiarką, jest też głośny, natomiast imponuje zestawem filtrów:

 • Filtr wstępny zatrzymuje kurz, roztocza itp.
 • Filtr węglowy eliminuje zapachy
 • Filtr HEPA – usuwa zarodniki grzybów, bakterie, pyłki roślinne do 0,3 mikrona (fitlr węglowy i HEPA są zintegrowane)
 • Filtr katalityczny TiO2 rozkłada szkodliwe gazy jak m.in formaldehyd, tlenek węgla, amoniak
 • 2 lampy UV sterylizują powietrze i regenerują filtr TiO2
 • Jonizator emituje dodatkowe jony ujemne poprawiając jakość powietrza

I to wszystko w cenie zaledwie 749 zł.

Kolejnym oczyszczaczem, który ma doskonały stosunek możliwości i jakości do ceny jest ALFDA ALR 550 Comfort. Teraz jeszcze w nowej, niższej cenie. Za niecałe 1799 zł można mieć produkt dostosowany do oczyszczania powierzchni do 95 m2 – to naprawdę sporo.

Dla ceniących sobie design

Dla tych, którym – oprócz zdrowia rodziny – na sercu leży jeszcze estetyka otaczających ich przedmiotów i ciekawy design, producenci oczyszczaczy powietrza z roku na rok mają coraz więcej do zaoferowania.

Projektem i wykorzystanymi materiałami wyróżnia się na pewno Blueair Sense+ , bardzo cichy i energooszczędny, dostępny w pięciu kolorach, dzięki czemu da się dopasować do prawie każdego wnętrza.

 

Osobiście zachwyciła mnie jeszcze ostatnio Mila, która sprawdza się w pomieszczeniach 20-32 m2. Wygląda zupełnie zjawiskowo, ale pod spodem kryje się m.in. filtr wstępny dla ciężkich zabrudzeń, produkowany w Japonii filtr węglowy oraz filtr HEPA marki 3M. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda połączenie piękna i walorów pro-zdrowotnych, odsyłam Was do bloga Beaty Sadowskiej, która ostatnio przetestowała Milę.

Dla szukających jakości, bez kompromisów

Skuteczność i spełnianie najbardziej wyśrubowanych norm – z tego Szwajcarzy z IQAir już wiele lat temu uczynili znak rozpoznawczy i konsekwentnie się go trzymają. Oczyszczacze tej firmy od lat wygrywają wszystkie branżowe nagrody i rankingi. Jako jedyne spełniają ostrą unijną normę EN 1822 dla użytku domowego. Łączna powierzchnia wykorzystywanych przez nich filtrów to zazwyczaj kilkanaście m. kw. na urządzenie (opatentowana technologia HyperHEPA) plus kilka kg. węgla aktywnego. Szkodliwy pył PM10 i PM 2,5 (czyli główny składnik smogu) w przypadku tych urządzeń jest zatrzymywany już na wstępie, w pierwszej warstwie filtrów. Zaś kolejne etapy eliminują takie „atrakcje” jak roztocza, bakterie, wirusy, alergeny, szkodliwe gazy i lotne związki organiczne. W efekcie „powstaje powietrze”, które oczyszczane jest ze skutecznością 99,97 proc. IQAir to propozycja z górnej półki cenowej: dla osób, które w walce ze smogiem poszukują bezkompromisowych rozwiązań, sprawdzonych i solidnych, z gwarancją najwyższej jakości.

Do wyjścia na zewnątrz, gdy jest smog

Ostatnia kategoria, o której chciałabym dziś dla Was napisać, to specyficzne oczyszczacze – nazwijmy je „mobilnymi”. To nowa kategoria produktów, charakteryzujących się małymi rozmiarami i wagą, dzięki czemu mogą być zabierane w podróż, tak jak np. butelka wody do damskiej torebki. Najpopularniejszym jest w tej chwili Wynd, dedykowany do wózka dziecięcego. Jego twórcy przekonują, że po skierowaniu urządzenia do wnętrza wózka, pod budkę (na twarz), wytwarza ono dookoła właściciela „prywatną” bańkę czystego powietrza. Brzmi intrygująco – a zainteresowanych odsyłam do testu Wynda.

Moim zdaniem to bardzo ważne. Wynd, położony w samochodzie czy w wózku dziecięcym, to dziś właściwie jedyny sposób, aby chronić przed skutkami zanieczyszczenia powietrza niemowlaki i dzieci do 3 roku życia, którym nie rekomenduje się zakładania masek na twarz. Jak działa oczyszczacz do wózka dziecięcego  opisała i sprawdziła jedna z blogerek.

Jeśli planujecie wychodzenie na zewnątrz podczas ataku smogu, to wiele więcej oczyszczaczy nie mogę Wam niestety polecić. Starsze dzieci i dorosłych tradycyjnie zachęcam do wkładania maski antysmogowej . Przy okazji przypominam, że Maski Antysmogowe Cambridge doczekały się oficjalnego profilu na Facebooku – polubcie, aby śledzić wszystkie nowe informacje, poznać wzory i kolory.

***

A Wy? Macie swoje ulubione typy, albo przetestowane i sprawdzone urządzenia? Koniecznie napiszcie w komentarzu!

Komentarze

 • Fryta pisze:

  cichy i wydajny jest też Roger little firmy Stadler Form. Włączam tryb nocny i jest cichutki, gasi nawet światełka. Dobry do salonu, bo ładnie wygląda

Dodaj komentarz