Blog

Walczmy z niską emisją

W mojej okolicy zaczął się sezon grzewczy. Widzę to wyraźnie na sensorze jakości powietrza Kaiterra Laser Egg 2, jakość powietrza w naszym domu znacząco się pogorszyła.  Niestety przyszła jesień i  większość z nas na co dzień wdycha to, co powstaje z palenia w piecach niskiej jakości opałem, a nawet śmieciami. Stwarza to gigantyczne zagrożenie dla naszego zdrowia. Po prostu truje nas, nasze dzieci i najbliższych. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jak zadbać o swoje zdrowie i nie narażać swojej rodziny na toksyczne opary? Uważam, że warto aktywnie zawalczyć o swoje prawo do zdrowego oddechu i sama staram się to robić..

Zrób rachunek sumienia

Rzadko zastanawiamy się jakie konsekwencje może mieć dla naszych sąsiadów jak i dla nas samych palenie odpadów. Bo to przecież tylko czasem, parę gazet, czy butelek… Często słyszymy, że zmienia się klimat, że przekraczane są normy jakości powietrza w większych miastach świata jak i Polski. Czasem brakuje refleksji, że my także dodajemy swoją cegiełkę do zanieczyszczeń. Nawet paląc w kominku zatruwamy powietrze. Zacznij od siebie, zainteresuj się jak poprawić jakość swojego ogrzewania.

Monitoruj stan powietrza

Ważne jest monitorowanie stanu powietrza w domu i okolicy. Ja polecam Laser Egg, u nas w domu bardzo się sprawdza w sezonie grzewczym. Warto też korzystać z aplikacji zbierających dane nt jakości powietrza. np. Jakość Powietrza w Polsce, albo SmokSmog. Jeśli w Twojej okolicy nie ma stacji pomiarowej – zaapeluj do lokalnych władz o zainstalowanie takiej.

Rozmawiaj i interweniuj

Może się zdarzyć, że zatruwać powietrze będzie osoba mieszkająca kilka domów dalej. Sąsiad, który pali czym popadnie niszczy nie tylko Twoje, ale też swoje zdrowie. Możesz nagłośnić temat w okolicy, wywrzeć presję na sąsiedzie, wezwać straż miejską, albo policję, dokumentować zachowania tych, którzy celowo trują sąsiadów. Pamiętaj, chodzi o zdrowie Twoje i Twoich najbliższych!

Trzymamy kciuki 😉

Tagi: , , ,

Komentarze

Dodaj komentarz